Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Teroristické útoky Londýně. Útočníci vraždili dodávkou a nožem, 6 lidí je mrtvých

Teroristické útoky Londýně. Útočníci vraždili dodávkou a nožem, 6 lidí je mrtvých

Nejméně šest lidí zemřelo při teroristickém útoku v Londýně. Na Londýnském mostě pozdě večer sjela zrychlující dodávka ze silnice a srazila několik chodců. Poté pokračovala do nedalekého Bourough Market. Tam z ní podle policie vyskočili tři útočníci, kteří nožem napadli několik lidí. Nemocnice potvrdily, že přijaly čtyřicet osm zraněných, těžce zraněný je i jeden policista.  Tři pachatelé jsou po smrti, informace o tom, že by se na atentátech podílel někdo další, zatím policie nemá. Další incident se odehrál v londýnské části Vauxhall, ten ale s teroristickým útokem podle policie nesouvisí.

Očitá svědkyně incidentu BBC řekla, že viděla bílou dodávku, jak zrychlovala, vyjela ze silnice a zasáhla pět nebo šest lidí. Poté z ní podle svědků vyskákali tři útočníci s nožem. Na sociálních sítích a v médiích koluje fotografie muže, který měl na sobě připevněné výbušniny. Podle policie ale nebyly pravé.

 

Na žádost policie byla uzavřena železniční stanice London Bridge. Stejnojmenný most byl pro dopravu uzavřen v obou směrech a autobusové linky byly odkloněny. Policie vyzvala lidi z okolí, kteří jsou mimo domov, aby noc pokud možno strávili jinde.

The Telegraph cituje svého zpravodaje z ulice vedoucí k mostu. "Policie tu všem řekla, ať utíkají. Lidé jsou hysteričtí. Jedna dívka do telefonu křičela: Děje se to!" Reportér BBC popisuje, jak proti němu ulicí přiléhající k mostu běžel dav vystrašených mladých lidí, mnoho z nich v slzách nebo v šoku. Dva svědci mu řekli, že útočili "muži v černém". 

Žena spolupracující s BBC informovala, že dodávku řídil muž rychlostí přibližně 80 kilometrů za hodinu. Útočníci poté zamířili do Borough Market, kde napadli několik lidí nožem. Svědci hlásili i střelbu. Alex Shellum řekl BBC, že byl spolu s přítelkyní a dvěma přáteli v restauraci Mudlark, když kolem 22. hodiny místního času (23 SELČ) přisla dovnitř zraněná žena. 

"Silně krvácela z krku, vypadalo to, že v něm měla řeznou čáru. Lidé se snažili krvácení zastavit a restaurace byla uzavřena," dodává Shellum s tím, že před podnikem už záchránáři pomáhali dalšímu raněnému. Další svědci uvádějí, že v oblasti slyšeli také následně několik výbuchů, zřejmě šlo ale o řízené exploze policií.

Později policie informovala i o incidentu v londýnské čtvrti Vauxhall, kde mělo dojít k bodným zraněním. Souvislost s ostatními incidenty už ale v tomto případě oficiální zdroje vyloučily. Bezpečnostní složky lidi vyzvaly, aby zůstali uvnitř a zveřejnili postup, jak se chovat v případě ohrožení. Doporučují utíkat, vypnout mobil a schovat se. Některé hotely v zasažených oblastech začaly úřady evakuovat, místní lidem, kteří v Londýně uvízli, nabízejí přes sociální sítě možnost přespání. 

Premiérka Theresa Mayová je o situaci průběžně informována. Dosud jen uvedla, že se "hrozný incident" šetří jako "možný terorismus". O několik minut později už útoky za terorismus oficiálně prohlásily úřady. Starosta Londýna Sadiq Khan už incident odsoudil a nazval ho "úmyslným a zbabělým útokem na nevinné Londýňany a návštěvníky." "Pro podobné barbarství neexistuje ospravedlnění," dodal v oficiálním prohlášení.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek