Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Teroristický útok v Berlíně, při kterém zemřela i jedna Češka: Vyplula další závažná chyba policistů

Teroristický útok v Berlíně, při kterém zemřela i jedna Češka: Vyplula další závažná chyba policistů

Devatenáctého prosince to bude rok, co tuniský terorista Anis Amri najel náklaďákem do lidí na vánočním trhu na berlínském na náměstí Breitscheidplatz v centru Berlína. Teroristický útok si vyžádal 12 životů, včetně jedné Češky. V den, kdy se vánoční trhy v německé metropoli opět otevřely, vyšlo najevo další pochybení bezpečnostních složek.  

Ministr vnitra Severního-Porýní Vestfálska Herbert Reul v pondělí přiznal, že kriminalisté zabavili Amrimu několik měsíců před útokem mobilní telefon, v němž objevili dvanáct tisíc souborů. Některé z fotografií kvůli nízké kvalitě neprošly filtrem a policisté se jimi nezabývali. Mezi vyřazenými fotografiemi ale byly také ty, na nichž Amri pózoval se zbraněmi. Podle serveru theLocal.de se mělo jednat o plynovou pistoli a nože.

„Stala se chyba, která se stát neměla,“ uvedl v pondělí Reul. Podle ministra vnitra však není zřejmé, jestli by tato skutečnost stačila na preventivní zatčení Amriho, a zda by tudíž byla zabránila teroristickému útoku.

Speciální vyšetřovatel Bruno Jost už v říjnu konstatoval, že se berlínští kriminalisté i policejní sbory dvou spolkových zemí Severního Porýní-Vestfálska a Bádenska-Württemberska dopustily řady zásadních chyb.

Amri byl úřadům známý jako nebezpečný radikál již před útokem. Úřady o něm věděly, že obchodoval s drogami a měl zfalšované osobní dokumenty. V jižním Německu ho dokonce 30. července loňského roku zadrželi. Policisté ale Amriho pořádně nevyslechli. Jost došel k závěru, že udělali „špatně téměř vše, co špatně udělat mohli“. Zaměřili se totiž jen na falešné dokumenty, o tom, že je vedený jako nebezpečný islamista, ale nic nevěděli. Během dvoudenní vazby se navíc místní policii nepřihlásil nikdo z kolegů, kteří věděli o Amriho případu podrobnosti.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek