Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Těžká rána pro Le Penovou. Evropský parlament umožnil její stíhání za snímky zvěrstev islamistů

Těžká rána pro Le Penovou. Evropský parlament umožnil její stíhání za snímky zvěrstev islamistů

Evropský parlament částečně zbavil lídryni francouzské krajní pravice a favorizovanou kandidátku pro nadcházející prezidentské volby imunity. To pro političku může znamenat zásadní překážku na cestě k prezidentskému postu. Úřady se o Le Penovou zajímají kvůli sdílení snímků zločinů páchaných samozvaným Islámským státem.

Le Penová je ve Francii vyšetřovaná kvůli tomu, že na svůj twitter umístila trojici drastických fotografií zachycujících popravu amerického novináře Jamese Foleyho, kterého islamisté zavraždili. Částečně zrušení imunity umožňuje její obvinění, které by podle agentury Reuters mohlo řípadně vyústit i v tříletý trest.

Zrušení imunity se podle agentura AFP týká jen tohoto případu, nikoli podezření z neoprávněného získávání peněz EP pro Le Penové Národní frontu.

Le Penová snímky použila v reakci na nařčení, že její rétorika snese srovnání právě s teroristy z IS. Ke snímkům připsala „toto je Daesh!“ (označení pro IS - pozn. redakce).

Její krok v minulosti kritizovali vrcholní francouzští politici i rodina zavražděného žurnalisty. Ta vyjádřila hluboké znepokojení nad tím, že necenzurovaný snímek, na kterém je tělo Jamese Foleyho, posloužil politickým účelům.

Foley působil jako reportér v Sýrii, kde byl v roce 2012 zajat. Teroristé ho zavraždili o dva roky později zřejmě v odvetě za americké údery v Iráku. Stal se prvním občanem USA, kterého samozvaný Islámský stát popravil před kamerami.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek