Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Těžký kalibr: Ukrajinky vezly do Polska protiletadlovou zbraň. Je to potrubí, hájily se

Těžký kalibr: Ukrajinky vezly do Polska protiletadlovou zbraň. Je to potrubí, hájily se

Polské úřady zadržely celkem čtyři lidi v souvislosti s kuriozním případem. Tamní kontrarozvědka v týdnu odhalila na polsko-ukrajinském přechodu dodávku, ve které dvě Ukrajinky pašovaly sovětský protiletadlový kanón AK-630. Informoval o tom polský rozhlas.

Polské bezpečnostní složky šly nejspíš najisto, přesto se asi nestačily divit. V dodávce našly uložený starý sovětský kanón. Druhý šok ale přišel vzápěti. Dvě ženy v kabině rezolutně popíraly, že by se jednalo o zbraň. Náklad byl podle nich částí potrubí.

Obdobná slova si vyšetřovatelé vyslechli o něco později, když při rozkrývání případu narazili na další dva Ukrajince. Ani oni nepovažovali zásilku za zbraň. Navíc se u nich našlo 1300 krabiček pašovaných cigaret. Policie všechny čtyři lidi zadržela.

Není zřejmé, odkud a kam zásilka mířila. Stejně jako to, zda pašerácká skupina nepřevezla podobné zboží přes hranici už v minulosti.

Systémy AK-630 z dob studené války sloužily jako obrana před protilodními střelami, ale byly schopné efektivně zasáhnout i vzdušné cíle nebo další lodě. Šestihlavňové 30mm kanóny byly schopné udeřit na vzdálenost 4-5 kilometrů. A takhle to vypadalo v akci:

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek