Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tichá ruská likvidace. Putinovy kritiky v Británii vraždily tajné služby i mafie, tvrdí USA

Tichá ruská likvidace. Putinovy kritiky v Británii vraždily tajné služby i mafie, tvrdí USA

Aktivita ruských vrahů na území Velké Británie byla zřejmě větší, než se doposud myslelo. Podle webu Buzzfeed se americké tajné služby domnívají, že Rusové zabili v Británii až 14 lidí. Mezi nimi byli oponenti současného vedení Kremlu i vlivní podnikatelé.

Vypadl ze čtvrtého patra a nabodl se na plot. Zatímco britští vyšetřovatelé označili smrt miliardáře Scota Younga za sebevraždu, jeho okolí mělo od počátku pochyby. Realitní magnát a jeden z nejbohatších Britů zbohatl i na obchodech s ruskými oligarchy. V posledních týdnech života měl strach, že se ho někdo snaží zlikvidovat.

Server Buzzfeed.com nyní po dvou letech vyšetřování zjistil, že za Youngovou smrtí skutečně mohly být kontakty s Rusy. Podle informací z dokumentů amerických tajných služeb byl Young jednou ze 14 obětí ruských tajných služeb nebo mafiánských organizací ve Velké Británii.

Kromě něj měli Rusové zabít například ruského podnikatele Borise Berezovského. Ten z britského exilu často kritizoval politiku Kremlu. Také v jeho případě byla jednou z variant smrti sebevražda, avšak skutečná příčina zůstává dodnes neznámá.

Britská policie ale u případů vyloučila možnost vraždy. Buzzfeed však v tomto týdnu upozornil už na jedno úmrtí, které vyvolalo pochybnosti o postupu vyšetřovatelů.

U smrti Alexandra Perepiličného policisté vyloučili cizí zavinění, toxikologické rozbory však v jeho žaludku odhalily jed, který využívají i ruské tajné služby. Buzzfeed navíc zjistil, že vyšetřovatelé vůbec nevyslechli ženu, která s Perepiličným strávila poslední dva dny života. Pochyby o vyšetřování umocňuje i výrok ministryně vnitra Amber Ruddové, podle níž by zveřejnění některých okolností smrti ruského bankéře mohlo ohrozit národní bezpečnost.

Američtí špióni, kteří se podezřelými úmrtími na britské půdě zabývali, se domnívají, že Perepiličnyj také patřil mezi oběti ruských zabijáků. Podle nich je dokonce pravděpodobné, že jeho vraždu odsouhlasil prezident Vladimir Putin.

„Na základě informací, které jsme nasbírali a analyzovali, můžeme bezpečně říci, že okolnosti silně nasvědčují ruskému zapojení do těchto úmrtí,“ komentoval nejmenovaný americký úředník a dodal, že od britské policie požadují Američané další vyšetřování.

Richard Walton, někdejší šéf protiteroristické jednotky Scotland Yardu, prohlásil, že podobné vyšetřování je velice nebezpečnou zónou a je nad síly místních policejních složek. Právě ty přitom podezřelé kauzy šetřily.

Walton zároveň dodal, že za jeho působení u Scotland Yardu se případy úmrtí, do nichž bylo Rusko zapleteno, skutečně objevily. Úřady však vždy narazily na nedostatek důkazů, který jim zabránil dovést kauzy až před soud.