Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tisíce lidí v Budapešti znovu demonstrovaly proti vládě. Vadí jim Orbánův přístup k migrantům a Sorosově univerzitě

Tisíce lidí v Budapešti znovu demonstrovaly proti vládě. Vadí jim Orbánův přístup k migrantům a Sorosově univerzitě

Několik tisíc lidí se dnes v Budapešti zúčastnilo další protivládní demonstrace. Protestující podle tiskových agentur mimo jiné vyjádřili podporu Evropské unii v její kritice politiky premiéra Viktora Orbána, která je namířená především proti migrantům a nepohodlným subjektům včetně nevládních organizací.

Podle některých odhadů až 5000 lidí se nejprve shromáždilo na nábřeží Dunaje. Tam vyslechli několik řečníků, kteří hovořili zejména o nutnosti svobody slova, ochrany nevládních organizací a také obrany Středoevropské univerzity (CEU) financované americkým miliardářem maďarského původu Georgem Sorosem a působící právě v Budapešti.

Poté se zástup vydal na několik kilometrů vzdálené náměstí Lajose Kossutha před budovu parlamentu. Pochod měl podle médií viditelný policejní doprovod.

Mezi důvody rostoucí nespokojenosti části Maďarů je především chystaná novela zákona o nevládních organizacích a další kroky posilující moc Orbánovy vlády a omezující práva a svobody. V dubnu pak rozhořčení zvýšil nový zákon o vysokých školách, který ohrozil existenci CEU v Maďarsku.

Podle kritiků je zákon namířený přímo proti této univerzitě, což vláda popírá. Vstoupit v platnost má od října. Právní předpis, který ukládá nové podmínky, jež Středoevropská univerzita nyní nesplňuje, vyvolal silné mezinárodní rozhořčení.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek