Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tisíce studentů uctily památku obětí z Floridy. Akce se změnila v masový protest proti zbraním

Tisíce studentů uctily památku obětí z Floridy. Akce se změnila v masový protest proti zbraním

V masový protest proti násilí se změnila pietní akce studentů stovek amerických škol, kteří odešli z výuky uctít památku obětí floridského masakru. Někteří studenti se rozhodli vyrazit k budovám místních zákonodárných sborů, aby vyzvali k přísnější regulaci prodeje zbraní, informovala agentura AP. Šlo podle ní o jeden z největších amerických studentských protestů od dob vietnamské války.

Podle organizátorů se k dnešní akci rozhodli v 10:00 washingtonského času (15:00 SEČ) připojit studenti z více než 3000 škol. Zatímco někteří pouze vyšli před budovy a 17 minutami piety uctili památku 17 zavražděných, jinde uspořádali delší shromáždění či se vydali k pochodům na protest proti násilí páchanému střelnými zbraněmi.

"Nechci, aby se má matka nebo otec o mě museli bát, když jdu do školy, abych se vzdělávala, a místo toho přijdu o život," řekla AP patnáctiletá Leticia Carrollová, která spoluorganizovala protest více než stovky studentů na střední škole u Detroitu ve státě Michigan. "Potřebujeme odpovědi. Něco se musí udělat."

Studenti v některých státech se rozhodli zamířit k sídlům místních poslanců, aby požadovali změny zákonů.

"Naši zvolení představitelé musí učinit víc, než jen tweetovat soustrast a modlitby v reakcích na takovéto násilí," uvedla na webu organizace Empower, která dnešní akci zastřešuje. Studentům dala při rozhodování o její podobě volné ruce, zájemce však vybavila seznamem požadavků, s nimiž se mohli obrátit na své zákonodárce. Je mezi nimi například zákaz prodeje útočných zbraní a povinné prověrky profilů zájemců o koupi jakékoli střelné zbraně.

Zatímco některé školy protesty studentů ocenily či alespoň tolerovaly, jinde jim hrozí kázeňské tresty za svévolné opuštění výuky. V ohijském městě Salem odešla ze školy desítka studentů bez ohledu na to, že jim vedení školy pohrozilo disciplinárním potrestáním. Na předměstí Atlanty ve státě Georgia zase dohlížela policie na dění u jedné ze škol, kde bylo studentům vyhrožováno neupřesněnými tresty.

Na střední škole ve městě Parkland, kde ke krveprolití v polovině dubna došlo, uspořádali dnes studenti shromáždění na místním fotbalovém hřišti. "Všichni tihle lidé mohli toho dne zemřít. Já jsem mohl zemřít," řekl student vyššího ročníku David Hogg, podle něhož je dnes věcí mladých lidí, aby bojovali za Ameriku bez násilí.

Parklandská tragédie vybudila americké studenty k nebývalé aktivitě, která přiměla zákonodárce otevřít debatu o možném zpřísnění zbraňových regulí. Kongres ovládaný republikány však zatím v diskusi o změně pravidel nedospěl k žádné zásadní shodě, což opozice přičítá vlivu mocné lobby majitelů zbraní.

Bílý dům dnes oznámil, že prezident Donald Trump hodlá podepsat dosud nejvýraznější návrh, s nímž zákonodárci přišli v reakci na masakr. Norma počítá s uvolněním 50 milionů dolarů (více než miliardy korun) ročně na zlepšení bezpečnosti amerických škol. Peníze půjdou na výcvik školního personálu, zlepšení prevence útoků či efektivnější koordinaci práci školy a policie. Sněmovna reprezentantů by o návrhu měla hlasovat ještě dnes, Senát se však podle agentury Reuters patrně v tomto ani příštím týdnu k hlasování nedostane.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek