Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tito psychologové doporučili CIA waterboarding. Dostali za to miliony, teď o něm pochybují

Tito psychologové doporučili CIA waterboarding. Dostali za to miliony, teď o něm pochybují

Vojenští psychologové James Mitchell a John Bruce Jessen před patnácti lety vylepšili metody, které CIA používá k výslechu vězňů. Domnělí či skuteční teroristé byli díky nim vystaveni brutálnímu zacházení, jako je odepírání spánku nebo nechvalně proslulý waterboarding. Nyní o výslechových metodách sami pochybují. 

„Myslím si, že každý normální rozumný člověk by měl pečlivě zvážit, zda něco takového použije. Hodně jsem o tom přemýšlel a došel jsem k závěru, že by to muselo být provedeno bezpečně, v opačném případě bych to raději nedělal,“ uvedl Jessen v čerstvě zveřejněné výpovědi. Psycholog dlouho na veřejnosti hájil svoji práci, nyní však tvrdí, že měl pochyby už v průběhu projektu, opustit ho však nedokázal, stejně jako jeho kolega.

Jessen i Mitchell čelí stížnosti, kterou na ně podal u soudu ve Washingtonu Americký svaz pro občanské svobody, který zastupuje několik vězňů, kteří na vlastní kůži zažili výslechové metody, jež pro CIA navrhli právě Jessen a Mitchell. Deník New York Times se dostal k výpovědi obou psychologů, stejně jako k výpovědi někdejších zpravodajců a vězňů. Materiály nabízí unikátní vhled do americké výslechové mašinérie.

Jessen s Mitchellem u výslechu prozradili, že na žádost CIA sestavili v roce 2002 seznam „vylepšených“ výslechových technik, které následně schválilo americké ministerstvo vnitra, a začaly se používat v praxi. Za svoji práci dostali psychologové od agentury 81 milionů dolarů.

Psychologové při navrhování efektivnějších technik vycházeli převážně z metod, které se používají při výcviku amerických vojáků v kurzech přežití, aby byli schopní odolat brutálnímu výslechu, kdyby byli zajati nepřítelem, který nedodrží válečné právo. Jessen s Mitchellem si údajně mysleli, že tyto techniky – včetně smyslové a spánkové deprivace, držení člověka spoutaného několik hodin v nepohodlných pozicích a waterboardingu – budou bezpečnější, než jiné metody, které CIA používá k výslechu a že zlomí vězně, kteří odmítají poskytnout informace, jež by mohly napomoci k odvrácení teroristického útoku.

Krátce po představení návrhů, požádala CIA psychology, aby techniky sami použili k výslechu vězňů, podezřelých z terorismu. S něčím takovým Jessen ani Mitchell neměli zkušenost, ale nechali se přemluvit. „Byl jsem v armádě celý život a byl jsem zvyklý dělat to, co jsem dostal nařízeno,“ objasnil Jessen.

Prvním zadrženým, na němž si Jessen s Mitchellem vyzkoušeli extrémní výslechové metody, byl Abú Zubaydáh, kterého Spojené státy držely ve vazbě od roku 2002, protože ho podezírali, že je šéfem teroristické organizace Al-Káida, která stála za útoky z 11. září 2001. Zubaydáh byl držen v tajné věznici CIA v Thajsku, kde z něj tahali agenti FBI informace pomocí tradičních výslechových metod. Agenti se ale obávali, že Zubaydáh neříká všechno, co ví, a tak došlo k rozhodnutí, že se vystaví enormnímu psychickému nátlaku, který ho měl zlomit.   

Mitchell s Jessenem vězně podrobili různým metodám, včetně waterboardingu. To je metoda, při níž kape na obličej voda, která dotyčnému navozuje pocit, že se topí. Zubaydáh podstoupil tuto mučící techniku 83krát během několika dní. Psychicky se úplně zhroutil, nebyl schopný vůbec komunikovat a z koutku úst mu tekly bubliny. Psychologové chtěli ukončit výslech, protože už se jim zdálo, že nemůže přinést nic užitečného, agenti CIA jim ale přikázali, aby ve waterboardingu pokračovali.

„Každý den mi říkali, že v USA vybuchne jaderná bomba a bude to moje chyba, protože jsem ztratil nervy a řekl jim, aby přestali,“ uvedl Jessen při výslechu. „Ztratili jste páteř,“ posmívali se také agenti CIA psychologům, dosvědčil Mitchell. Přestože nebyli stoprocentně přesvědčení o metodách, psychologové jejich používání doporučili. Později ještě sami podrobili waterboardingu další dva vězně.  

Oba psychologové jsou přesvědčeni, že jejich metody nezpůsobují trvalé psychické ani fyzické poškození. Deník The Times nicméně loni doložil, že desítky vězňů, kteří byli podrobeni brutálnímu zacházení ve Spojených státech, mají dlouhodobé psychické potíže, jako jsou deprese a úzkosti.

O tom, že výslechové metody CIA mají pro vězně vážné následky, svědčí i výpovědi dvou mužů, kteří si jimi prošli. Libyjec Mohamed Ben Soud u výslechu popsal, že byl držen v Afghánistánu, kde ho CIA zavřela do malé bedny, házeli s ním o zeď a nahého ho polévali kyblíky ledové vody. Už je na svobodě, ale dodnes ho dle vlastních slov pronásledují noční můry či změny nálad.

Podobně je na tom i Tanzánec Suleiman Salim, kterého rovněž držela CIA v Afghánistánu. Strávil několik měsíců v temné cele, agenti ho mlátili, polévali vodou a odepírali mu spánek. Dodnes se mu zážitky vrací, trpí nespavostí, bolestí hlavy a zvoní mu v uších.

Jessen tvrdí, že poté, co se tajný výslechový program CIA dostal na veřejnost – oficiálně jeho existenci potvrdil americký prezident George W. Bush v roce 2006 – byli s Mitchellem požádáni, aby dali dohromady návod, které metody by měly být odstraněny. Jessen uvádí, že vyvinuli alternativní výslechové metody s menším psychickým nátlakem, ale nedostali nikdy šanci je uvést do praxe. Oba jsou však dosud přesvědčeni, že právní omezení stran výslechů jsou příliš široká. Jessen i Mitchell například považují spánkovou deprivaci či házení lidí o pružnou zeď za užitečné.