Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tlak na Fillona sílí. Francouzská justice odmítla ukončit vyšetřování jeho skandální „malé domů“

Tlak na Fillona sílí. Francouzská justice odmítla ukončit vyšetřování jeho skandální „malé domů“

Francouzská justice dnes sdělila, že hodlá pokračovat v předběžném vyšetřování prezidentského kandidáta umírněné pravice Françoise Fillona. Mnohá zjištění ohledně podezření, že Fillon pochybil při zaměstnávání své ženy a dětí coby parlamentních asistentů, neumožňují nyní případ odložit, vysvětlila v prohlášení finanční prokuratura, která se aférou možného zneužívání státních peněz zabývá.

Na závěr policejního vyšetřování prokuratura rozhodne, zda případ odloží, nebo zahájí formální vyšetřování jmenováním vyšetřujícího soudce, nebo pošle Fillona rovnou před soud. Kdy se tak stane, není jasné, přičemž toto rozhodnutí může významně ovlivnit blížící se jarní prezidentské volby. Fillon již dříve řekl, že v případě zahájení formálního vyšetřování či soudního řízení odstoupí z kampaně.

Skandál propukl koncem ledna, kdy týdeník Le Canard enchaîné začal zveřejňovat informace, podle nichž Penelope Fillonová jako asistentka svého manžela a pak jeho kolegy v letech 1988 až 2013 od státu neoprávněně získala celkem 831.440 eur (22,5 milionu Kč). Fillon jako někdejší zákonodárce podle časopisu též štědře odměnil své děti jako své odborné asistenty, přestože tehdy teprve studovali.

Expremiér Fillon byl považován za jasného favorita voleb. Po vypuknutí skandálu jeho preference prudce klesly a průzkumy mu nyní nedávají naději postupu z prvního kola 23. dubna do rozhodujícího duelu 7. května. Přestože Fillon vinu rozhodně odmítá a pokračuje v kampani, až 70 procent Francouzů si podle průzkumů přeje, aby se kandidatury vzdal. Pro jeho odchod z kampaně se vyjádřila i řada osobností z jeho strany Republikáni.

Kritici Fillona z řad spolustraníků soudí, že aféra natolik poškodila jejich kandidáta, že už nemá šanci vyhrát. Podle nejnovějších průzkumů by v prezidentských volbách nyní zvítězil centrista Emmanuel Macron, který byl kdysi ve vládní Socialistické straně a loni založil vlastní hnutí Vpřed.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek