Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tohle zvýší napětí: Izrael nakročil k legalizaci židovských osad

Tohle zvýší napětí: Izrael nakročil k legalizaci židovských osad
 

Izraelský parlament předběžně souhlasil s legalizací stovek domů v osadách na okupovaném Západním břehu Jordánu na soukromé palestinské půdě. Informovaly o tom zahraniční agentury, podle kterých jde jen o začátek celého a nejspíš dlouhého procesu. O zákonu se bude v parlamentu hlasovat ještě několikrát a také ho zřejmě posoudí izraelské soudy.

Hlasování, které návrh schválilo poměrem 58:50 hlasům, znamená vítězství nacionalistů, kteří jsou součástí vlády premiéra Benjamina Netanjahua a kteří podporují osadníky, uvedla agentura AP. Nařízení by mohlo zlegalizovat například nelegální židovskou osadu Amona. Izraelský soud přitom již v roce 2014 rozhodl, že osada, kde žije v mobilních domech asi 40 rodin, musí být do 25. prosince letošního roku vyklizena.

„Nelegální izraelský okupant může krást palestinské území, ať už ve veřejném nebo soukromém vlastnictví, rozšiřovat svůj osadnický projekt a ničit naději na dvoustátní řešení.“
Hanan Ašrávíová, členka Organizace pro osvobození Palestiny

Židovské osady
Výstavba židovských osad, kterou kritizují Palestinci i mezinárodní společenství, je jedním z důvodů, proč se nedaří obnovit mírová jednání mezi Izraelci a Palestinci. Na palestinské straně jsou zase překážkou útoky palestinských radikálů na židovské obyvatele země. Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma obsadil Izrael za války v roce 1967. Tato území mají spolu s Pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují. Chtějí proto, aby z Předjordánska, tedy Západního břehu, odešli všichni izraelští vojáci i osadníci.
Návrh prosazuje pravicová strana Židovský domov Naftaliho Bennetta a část Netanjahuova Likudu. Bennett řekl, že pokud zákon bude schválen, zlegalizuje 2000 až 3000 jednotek s 15.000 obyvateli.

Text navrhuje peněžní kompenzaci nebo přidělení náhradních pozemků palestinským majitelům půdy, na níž jsou sporné osady, jichž je na Západním břehu Jordánu kolem stovky.

Výsměch právu?

Palestinci návrh považují za další překážku k tomu, aby na Západním břehu vznikl jejich stát. Významná členka Organizace pro osvobození Palestiny Hanan Ašrávíová návrh označila za „výsměch právu“ a porušení mezinárodního zákona.

„Nelegální izraelský okupant může krást palestinské území, ať už ve veřejném nebo soukromém vlastnictví, rozšiřovat svůj osadnický projekt a ničit naději na dvoustátní řešení,“ řekla. USA návrh označily za problematický a za opatření, které povede k další výstavbě na Západním břehu bez souhlasu izraelské vlády.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek