Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Totální fiasko: Francouzské centrum na převýchovu teroristů zeje prázdnotou

Totální fiasko: Francouzské centrum na převýchovu teroristů zeje prázdnotou

Není žádným tajemstvím, že má Francie problém s radikalizací některých členů početné muslimské komunity. Rozhodla se tedy učinit určité kroky k deradikalizaci a otevřela v září na venkově deradikalizační centrum, které mělo převychovat bývalé a budoucí teroristy. Tato snaha je ale zatím všem spíše pro smích, jak vyplývá ze zprávy ve francouzském senátu.

Senátor za středopravicovou Republikánskou stranu Philippe Bas nazval projekt deradikalizačního centra totálním fiaskem. Plánovaná síť dvanácti center byla asi nejkritizovanějším prvkem celého smělého plánu boje proti extremismu.

Teroristické činy, během kterých zemřelo ve Francii od ledna 2015 už 230 lidí, způsobili lidé s francouzským nebo evropským pasem a vláda Françoise Hollanda tento problém nedokázala vyřešit, píše The Washington Post

Deradikalizační centra – oficiálně Centra pro prevenci, integraci a občanství – měly těm, kteří v nich pobývali, vštěpovat přísnou rutinu. Dále se v nich problémoví lidé měli učit francouzskou historii a filozofii.

Současný premiér a tehdejší ministr vnitra Bernard Cazeneuve řekl při příležitosti otevření centra, že proti terorismu mohou bojovat jen, když budou respektovat principy republiky.

Ale po 5 měsících se nakonec otevřelo jen jedno centrum. Budova z 18. století v údolí řeky Loiry zeje totiž prázdnotou. „Selhání plně dokládá to, že vláda nedostatečně zhodnotila mechanismy, které stát nastavil v oblasti převzetí odpovědnosti za radikalizaci a také mezery ve strategii prevence,“ řekla k tomu Catherine Troendléová, senátorka za Republikány, která zprávu podepsala.

„Přestože měly dobré úmysly, mnoho organizací, které jsou placené z veřejných peněz v době, kdy je nedostatek financí, se vrhlo do oboru deradikalizace, aniž by mělo skutečné zkušenosti,“ říká Esther Benbassová, levicová senátorka z Ekologické strany, jejíž podpis je také pod dokumentem. Podle ní vláda umožnila vzniku byznysu s deradikalizací.

Francouzské bezpečnostní složky dlouho kritizovaly vládu za to, že boj s islámskou radikalizací je nedostatečný a přišel pozdě. „Je nemožné někoho deradikalizovat,“  řekl Jean-Charles Brisard, expert francouzských tajných služeb. „Všichni věříme v to, že nejlepší je udělat preventivní opatření, místo toho, abychom se snažili změnit myšlení lidí poté, co se to už stane,“ vysvětlil Brisard a za příklad dal Velkou Británii.

„Potřebujete zapojit každého aktéra na lokální úrovni – školy, náboženské vůdce, sociální pracovníky, policii a obce,“ vyjmenovává Brisard. „Některé z těchto kroků jsme učinili, ale obecně je to, co máme, nedostatečné a vskutku slabé,“ dodal.

Kvůli terorismu ztratil francouzský prezident Francois Hollande na popularitě a v prosinci oznámil, že znovu kandidovat nebude. Vypadá to, že v centru dění politických debat budou dominovat i těsně před volbami bezpečnostní otázky a islamofobní rétorika francouzské krajní pravice. Průzkumy ostatně předpovídají šéfce nacionalistické Národní fronty Marine Le Penové přinejmenším postup do druhého kola prezidentské volby. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek