Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Toto je nová chlouba čínského námořnictva. Moderní torpédoborec si má hravě poradit s hrozbami ze vzduchu i pod hladinou

Toto je nová chlouba čínského námořnictva. Moderní torpédoborec si má hravě poradit s hrozbami ze vzduchu i pod hladinou

Čína spustila na vodu nový silně vyzbrojený torpédoborec. Je první čínskou bitevní lodí o výtlaku 10 000 tun vlastní výroby, oznámila podle médií armáda. Jde o další významný krok Pekingu k posílení svého válečného námořnictva v době rostoucí konkurence s námořními mocnostmi, jako jsou USA, Japonsko či Indie, v oblasti Jihočínského moře plného teritoriálních sporů.

Státní tisková agentura Nová Čína napsala, že torpédoborec „je vyzbrojený novými zbraněmi protivzdušné, protiraketové, protilodní a protiponorkové obrany“. Předpokládá se, že Čína plánuje výrobu čtyř těchto plavidel.

„Spuštění této lodi na vodu je známkou toho, že vývoj našich nových torpédoborců dosáhl vyšší úrovně,“ zdůraznilo v prohlášení čínské vojenské námořnictvo. Torpédoborec byl podle agentury AP vyroben v šanghajských loděnicích Ťiang-nan.

Agentura v této souvislosti s odvoláním na Středisko pro námořní analýzy ve Washingtonu napsala, že čínské vojenské námořnictvo uskutečňuje ambiciózní program rozšiřování. Předpokládá se, že bude mít celkem 265 až 273 válečných lodí, ponorek a logistických plavidel. Ty by se měly vyrovnat 275 bitevním lodím, jež mohou použít USA, hlavní rival Číny v asijské části Tichomoří.

Čína letos v únoru spustila na vodu svou druhou letadlovou loď, která je zároveň prvním takovýmto plavidlem vlastní výroby. Svou první letadlovou loď Liao-ning zařadila čínská armáda do aktivní služby v září 2012. Toto plavidlo získala úpravou staré sovětské letadlové lodi Varjag, zakoupené v roce 1998 od Ukrajiny bez motorů, navigace a výzbroje.