Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trable kanadského premiéra. Kvůli dovolené u miliardáře byl ve střetu zájmů, potvrdila etická komise

Trable kanadského premiéra. Kvůli dovolené u miliardáře byl ve střetu zájmů, potvrdila etická komise

Kanadský premiér Justin Trudeau porušil pravidla o střetu zájmů, když loni dvakrát přijal pozvání k dovolené na soukromém ostrově miliardáře a duchovního vůdce šíitské sekty ismáílovců Agy Khana. Dnes to podle agentury Reuters oznámila nezávislá národní etická komise, která okolnosti premiérovy dovolené prověřovala.

„Dovolené, které pan Trudeau a jeho rodina přijali, mohou být důvodně považovány za dar k ovlivnění Trudeaua jako premiéra," uvedla etická komisařka Mary Dawsonová. Trudeau se hájil tím, že Aga Khan je dlouholetým rodinným přítelem a cesty byly soukromým rodinným výletem. Podle Dawsonové ale nelze na premiérův případ vztahovat výjimku, která se týká dárků od přátel.

Ministerský předseda v reakci na zjištění komise oznámil, že její závěry přijímá a že za své pochybení přijímá plnou odpovědnost. Trudeauovi za dovolené nehrozí žádný postih, pošramotilo to ale jeho obraz liberálního předsedy vlády, který před volbami sliboval Kanaďanům novou politickou kulturu.

Kanadský premiér loni v březnu a prosinci s manželkou a třemi dětmi trávil volno na ostrově Bell Island, který je součástí Bahamských ostrovů. Ostrov patří miliardáři a filantropovi Khanovi, který je duchovním vůdcem jedné z odnoží šíitského islámu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek