Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tradiční spojence nechává čekat a míří do Polska. Rozdělí Trump ještě víc Evropu?

Tradiční spojence nechává čekat a míří do Polska. Rozdělí Trump ještě víc Evropu?

Donald Trump začíná svou další cestu do Evropy. Zúčastní se summitu zemí G20. Svoji přítomnost na starém kontinentu ale využije i k oficiální návštěvě země. Nebude to ale žádný z tradičních spojenců Spojených států. Německo, Francie i Británie si na oficiální setkání s Trumpem budou muset počkat. Americký prezident míří do Polska, kde vzrůstají obavy o zachování demokratičnosti a sílící strana Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczynského se tam údajně snaží nastolit autoritářský režim.

„Můžeme si připsat další úspěch, navštíví nás Donald Trump," radoval se podle listu The New York Times minulý týden předseda polské strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski. Má důvod k oslavě, americký prezident totiž upřednostnil Polsko před návštěvou tradičních amerických spojenců jako Německo nebo Francie.

Právě chování nového prezidenta USA možná v důsledku povede k přehodnocení mezinárodních vztahů s Evropou. Trump se totiž netají příklonem k východním státům. Setkal se už v Bílém domě s rumunským prezidentem a neskrývá svůj obdiv k pravicovému maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi. S ním ho pojí zřejmě také myšlenka stavby zdí. Trump chce tu svoji vztyčit na hranicích s Mexikem, Orbán plánuje odrazit nápor uprchlíků z východu podobnou zábranou.

Také s Polskem pojí Trumpa několik názorových postojů. Současná vláda se brání přijímání uprchlíků, zpochybňuje globální oteplování a podporuje těžbu uhlí. To jsou názory, ve kterých si Trump s Kaczynskim mohou notovat. Problematický je ale pohled na vztahy s Ruskem. Zatímco Trump s Vladimirem Putinem živě komunikuje a volají si, díky válečné zkušenosti Polska nemůže americký prezident podobný postoj očekávat i od Poláků.

Experti se nyní bojí, aby Trumpova návštěva nepřinesla navíc určitý druh posvěcení praktikám, které se nyní v Polsku rozmáhají. Podle porozovatelů tady dochází k omezování svobody slova a mnoho médií se stalo hlásnou troubou vládních názorů.

Dalším krokem partaje Právo a spravedlnost je nyní také údajně ovládnutí místních soudů. Tam chce prostřednictvím nového zákona začít dosazovat své lidi. Nové soudce by totiž podle připravovaného návrhu měla schvalovat i skupina politických arbitrů a odsouhlasit by je musel i parlament. Vládnoucí strana tvrdí, že chce tak mít pod kontrolou soudce, mezi kterými se prý stále více rozmáhá korupce. Kritici ale tvrdí, že jde pouze o snahu získat soudy do sféry svého vlivu.

Německá kancléřka Angela Merkelová minulý týden prohlásila, že na summitu G20, který se uskuteční v pátek v Hamburku, očekává problémy s domluvou s americkým prezidentem. Také se předpokládá, že Trump možná nějak více rozvede další působení USA v Severoatlantické alianci, což začal zpochybňovat ihned po svém nástupu do fukce, ale zatím se k tomu ještě rozhodněji nevyjádřil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek