Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tragédie mohla střídat tragédii. Britské tajné služby zabránily 13 teroristickým útokům

Tragédie mohla střídat tragédii. Britské tajné služby zabránily 13 teroristickým útokům

Práce britských tajných služeb zřejmě zapříčinila, že plány teroristů v nejméně 13 případech selhaly. Uvedl to vysoce postavený expert z prostředí protiteroristických jednotek. Kdyby úřady nezasáhly, mohlo vše skončit útoky, jako byly ty v Paříži a Bruselu, kde celkem zemřelo přes 160 lidí.

Mark Rowley působí jako nejvýše postavený odborník britské policie na boj s terorismem na domácí půdě. Ve vysílání BBC uvedl zneklidňující skutečnost: Teroristé chtěli v Británii v posledních čtyřech letech udeřit nejméně 13krát. Neúspěšně, tajné služby nenechaly nic náhodě.

Rowley uvedl, že mnoho ze zmařených úderů chystaly jen dvojice útočníků, nebo takzvaní osamělí vlci. Ti na jednu stranu můžou mít menší materiální zázemí, ale pro úřady jsou z podstaty věci obtížněji odhalitelní.

„Někteří plánovali sofistikovanější útoky na veřejná místa, policejní budovy nebo armádu ne nepodpobné úderům v Belgii, Francii i jinde. Je to v celém rozsahu – od jednoduchých až po komplikované,“ řekl Rowley.

Zmíněných 13 případů je vyšší počet, než úřady uváděly naposledy. Podle Rowleho nechávají protiterorističtí experti nahlédnout do své kuchařky, aby ukázali, jak můžou teroristické buňky operovat, a aby lidem dodali impuls k odhalování a nahlašování podezřelých.

Rowley ale upozorňuje, že by lidé neměli svoji pozornost cílit výhradně na radikální islamisty. Stejné nebezpečí podle něj představují pravicoví extremisté. Úřady spolu s tím spustily i kampaň v televizi, která má za cíl povzbudit veřejnost ke spolupráci při odhalování potenciálních hrozeb.