Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tragická vlaková nehoda u Seattlu: souprava skoro trojnásobně překročila povolenou rychlost

Tragická vlaková nehoda u Seattlu: souprava skoro trojnásobně překročila povolenou rychlost

Vyšetřování vlakové nehody, při které poblíž amerického Seattlu v pondělí zemřeli tři cestující, pokračuje. Možnou příčinou neštěstí je příliš vysoká rychlost. Jak uvedli experti pro agenturu AP, v úseku s maximální povolenou rychlostí 48 kilometrů za hodinu jel vlak asi 130kilometrovou rychlostí. Byla to první jízda expresní soupravy. Ta po vykolejení částečně spadla z nadjezdu na dálnici. Přes 70 lidí bylo hospitalizováno, deset z nich je ve vážném stavu.

Nehoda se stala ve státě Washington u města DuPont, které leží asi 60 kilometrů jižně od Seattlu. Mimo koleje se podle vyšetřovatelů po havárii ocitlo 13 železničních vagonů, několik jich spadlo z železničního mostu na silnici, kde zničily tři automobily.

Experti citovaní agenturou AP považují za možnou příčinu nehody vysokou rychlost soupravy. Údaje zadní lokomotivy, která zůstala neporušená, ukázaly, že v místě s přikázanou rychlostí 30 mil (48 kilometrů) za hodinu se vlak pohyboval rychlostí 80 mil (129 kilometrů) za hodinu. Přímo v inkriminovaném úseku hned za nadjezdem je přitom ostrá zatáčka.

Signalizace přikazující snížení rychlosti je umístěna tři kilometry před zakřiveným úsekem, kde se nehoda stala. Kontrolní systémy, které snižují rychlost soupravy nebo omezují její zrychlení, zapnuty nebyly.

O příčinách neštěstí, stejně jako o důvodech vysoké rychlosti, zatím vyšetřovatelé odmítají hovořit. Havárie se stala na úseku trati, který prošel modernizací s cílem zrychlit spojení ze Seattlu směrem na jih o deset minut. Projekt stál 180 milionů dolarů (3,9 miliardy Kč), železniční provoz na trati zajišťovala společnost Amtrak. Nový úsek procházel testováním od ledna letošního roku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek