Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trest pro Turky? Na vstup do EU zapomeňte, vzkazují europoslanci. Ankara zase hrozí, že do Evropy pustí běžence

Trest pro Turky? Na vstup do EU zapomeňte, vzkazují europoslanci. Ankara zase hrozí, že do Evropy pustí běžence

V Evropském parlamentu znělo silné volání po zmrazení či přímo ukončení rozhovorů o přistoupení Turecka do Evropské unie kvůli rostoucímu autoritářství prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana i čerstvé diplomatické roztržce s Nizozemskem. Turecká diplomacie nyní hrozí Evropě, že nebude plnit migrační dohodu, díky které se výrazně snížil počet uprchlíků přicházejících do Evropy.

„Nikdy neakceptuji taková přirovnání, je to naprosto nepřijatelné,“ prohlásil na úvod debaty v plénu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, pobouřený Erdoganovými výroky na adresu Německa a Nizozemska. Jejich postup při zakazování mítinků tureckých ministrů s tureckou menšinou přirovnal turecký prezident k nacismu a k fašismu. Juncker varoval, že tímto způsobem Erdogan vzdaluje svou zemi od Evropy.

Ankara hrozí Nizozemsku odvetou za to, že o víkendu tureckou ministryni pro záležitosti rodiny eskortovalo jako nežádoucí osobu do Německa. Ještě dříve nizozemská vláda zakázala přistát v Rotterdamu šéfovi turecké diplomacie. „Určitě za to zaplatí a také dostanou lekci z diplomacie. Naučíme je mezinárodní diplomacii,“ pohrozil hned o víkendu Nizozemcům turecký prezident. Podobně jako to nedávno učinil na adresu Německa, přirovnal postup nizozemských úřadů k "nacismu a fašismu".

„Jestli někdo vidí fašismus v Rotterdamu, tak je zcela odtržen od reality,“ poznamenal dnes v europarlamentu šéf unijních summitů Donald Tusk, který se za Nizozemce již dříve postavil.

Zastavení přístupových jednání

„Musíme okamžitě zmrazit přístupová jednání, aby se Erdogan vrátil k rozumu,“ apeloval jménem evropských liberálů belgický expremiér Guy Verhofstadt. Pozastavil se přitom nad tím, že „Erdogan žádá svobodu projevu v cizině pro své ministry, zatímco doma v Turecku zavírá novináře do vězení“.

„Je načase říct Turecku, že nelze pokračovat v jednání. Musíme přijít s novou partnerskou smlouvou pro Turecko,“ uvedl Verhofstadtův kolega, český poslanec Pavel Telička, jenž podle svých slov v roce 2004 jako jeden z mála eurokomisařů zahájení přístupových rozhovorů s Tureckem prosazoval.

Podobně i německá poslankyně Angelika Nieblerová z nejsilnějšího klubu evropských lidovců žádala v reakci na Erdoganovy urážky Němců a Nizozemců zmrazení přístupová jednání s Tureckem. „Právě vyplácíme Erdoganovi 10,5 miliardy eur. Kdybyste měli špetku hrdosti, zmrazili byste tyto platby,“ prohlásil italský poslanec Matteo Salvini, vůdce protiimigrační Ligy severu.

Naopak Belgičan Philippe Lamberts z klubu zelených se postavil za Ankaru, která unii pomohla zvládat migrační krize: „Je snad nekorektní říkat, že Turecko je pětadvacetkrát chudší než Evropa, ale má dvakrát víc uprchlíků, a že (maďarský premiér Viktor) Orbán vězní žadatele o azyl?“

Konec migrační dohody?

Ankara naopak pohrozila Evropské unii, že přehodnotí dohodu o migrantech. Turecko podle tamního ministra pro evropské záležitosti Ömera Çelika splnilo své závazky, zatímco Evropa prý nedodržela jediný slib. „Nevidím jediný důvod, proč by mělo Turecko dál dohodu dodržovat“, prohlásil Çelik pro agenturu Reuters. Je totiž podle něj zcela jasné, že se unijní státy nehodlají postavit čelem ke svému slibu umožnit Turecku bezvízový styk. Napětí mezi Tureckem a Evropskou unií, respektive s Nizozemskem se podle něj netýká nizozemských investorů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek