Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Třetina zbraní, kterými bojuje Islámský stát, pochází z Evropy, ukázala analýza. Některé i z ČR

Třetina zbraní, kterými bojuje Islámský stát, pochází z Evropy, ukázala analýza. Některé i z ČR

Více než třetina zbraní, které teroristická organizace Islámský stát používá, pochází z evropských zemí, tvrdí analýza think-tanku Conflict Armament Research (CAR), jež se zabývá výzkumem zbraní používaných v různých konfliktech světa. Původ mají zbraně Islámského státu v Rumunsku, Maďarsku, Bulharsku i v České republice. 

Více než polovina zbraní používaných touto teroristickou organizací v Iráku a Sýrii, byla vyrobena v Rusku a v Číně, tvrdí zpráva.

Autoři zprávy mezi lety 2014 a 2017 analyzovali více než 40 tisíc předmětů, které Islámský stát využíval – od pistolí a pušek, přes náboje až k materiálům, které teroristická organizace dávala do svých improvizovaných výbušných zařízení.

V rukou Islámského státu často končily i zbraně, kterými Američané či Saudové vyzbrojovali syrskou opozici. Vyrobeny byly ve státech východní Evropy, odkud se oklikou dostaly do ruku bojovníků IS. Výzkumníci tvrdí, že mnoho těchto obchodů porušovalo licenční podmínky vývozu zbraní.

V jednom případě CAR zmonitoroval, že protitanková střela opustila továrnu členského státu EU, následně byla prodána USA, předána syrské opozici, aby skončila v rukou Islámského státu. Celý proces nezabral ani dva měsíce, uvádí server Deutsche Welle.

Z Českých továren podle zprávy pocházely elektrické detonátory či samopaly vzor 58.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek