Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump asi podpoří další protiruské sankce. Přitvrdí i vůči KLDR

Trump asi podpoří další protiruské sankce. Přitvrdí i vůči KLDR

Spojené státy neusilují o omezení západních sankcí proti Rusku kvůli jeho roli ve východoukrajinském konfliktu. Naopak by byly i pro jejich zpřísnění, sdělil novinářům ekonomický poradce amerického Bílého domu Gary Cohn. Činitel tak na summitu nejvyspělejších států skupiny G7 v italské Taormině podle agentur Reuters a AFP opravil své dřívější výroky, kdy postoj USA k sankcím zpochybnil. Americký prezident se ale už domluvil se svým japonským protějškem na zostření sankcí vůči KLDR.

„Neomezujeme naše sankce proti Rusku. Usilovali bychom případně o tvrdší postoj k Rusku. (Americký) prezident (Donald Trump) chce zachovat sankce a myslím si, že prezident dal jasně najevo, jak by Rusové mohli docílit zrušení sankcí," řekl Cohn.

Změna v sankční politice vůči Rusku by představovala zásadní zlom v dosavadní politice Západu podporované předchozím americkým prezidentem Barackem Obamou. Ta konec ekonomických protiopatření podmiňovala řešením situace na východní Ukrajině, kde jsou stále aktivní proruští separatisté.

Optimismus ohledně jednotného přístupu zemí G7 k ukrajinské otázce se snažil dnes udržovat předseda Evropské rady Donald Tusk. V úvodu summitu vyjádřil naději, že skupina G7 potvrdí protiruské sankce, dokud nebudou zcela uplatněny minské dohody. Ty předpokládají především to, že na východě Ukrajiny ustanou boje, což se nedaří stále prosadit.

Proti Rusku Trump sankce zvažuje, v otázce Severní koreje má ale jasno. Americký prezidentse se dnes už dohodnul s japonským premiérem Šinzó Abeem, že rozšíří sankce proti Severní Koreji kvůli jejímu dalšímu rozvoji jaderných zbraní a balistických raket.

Pchjongjang v uplynulém roce provedl několik testů raket, což vyvolalo mezinárodní tlak na tvrdší ekonomické sankce, které mají KLDR k zastavení jejího zbrojního programu. Trump a Abe se věnovali problematice na okraj summitu zemí skupiny G7 v italské Taormině.

Sankce mají namířeny na "subjekty", které podporují rozvoj balistických raket a jaderný program Severní Koreje, uvedl Bílý dům ve svém prohlášení. Obě země mají také posílit svou akceschopnost v oblasti obrany před vojenskou hrozbou ze strany KLDR.

Agentury Reuters připomněla, že Trump řekl, že zabrání Severní Koreji, aby mohla zasáhnout Spojené státy raketou s jadernou hlavicí. Podle odborníků by Pchjongjang toho mohl být schopen někdy po roce 2020. Trump o tom před novináři při setkání s Abem hovořil jako o velkém světovém problému, který "musí být v určitém okamžiku vyřešen".

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson tento měsíc varoval, že Washington by mohl uplatnit sankce i vůči zahraničním společnostem, které pokračují v obchodu s Pchjonjangem. Vzhledem k tomu, že KLDR obchoduje hlavně přes Čínu, postiženy by pravděpodobně byly čínské firmy. Washington je ale přesvědčen, že si Peking uvědomuje, že nikam nevedoucí diplomatické přesvědčování KLDR, aby ustoupila, že dlouhodobě neúnosné a že s dalšími sankcemi na úrovni OSN bude souhlasit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek