Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump buduje soukromou armádu špiónů. Budou mít povolení zabíjet

Trump buduje soukromou armádu špiónů. Budou mít povolení zabíjet

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa přišla s nápadem vybudovat soukromou špionskou armádu. Měla by dělat všechno, co tajným službám jinak zakazují zákony.

Oficiální americké tajné služby by už brzo mohly dostat pozoruhodnou posilu. Špión ve výslužbě Oliver North, známý třeba z kauzy Írán-Contras, a Eric Prince, zakladatel bezpečnostní agentury Blackwater, přišli s nápadem postavit soukromou armádu špehů. Ti by měli pomáhat tajným službám v „hluboce nepřátelském prostředí.” To nevypadá jako špatný nápad. Problém ovšem je, že by tito špióni nepodléhali jakékoliv kontrole ze strany národních amerických institucí.

Pretoriánská garda, nejtajnější z tajných služeb. Právě takhle se už teď o soukromých agentech Bílého domu mluví – a to ještě ani není jistě, jestli jejich kohorty vůbec vzniknou. Trumpův úřad už stačil popřít, že by Northovy a Princovy agenty plánoval najímat. Popření nicméně působilo značně vyhýbavě.

Například server The Intercept bere vznik soukromé jednotky agentů jako v zásadě hotovou věc. „Není pochyb o tom, že North a Prince dokáží vycvičit téměř bezchybné agenty,” soudí Intercept. „Obavy z toho, co všechno by tito agenti mohli dělat a zodpovídat se z toho jenom svým šéfům stojícím mimo systém, jsou ale na místě.”

Oficiální plán pánů Pearle a Northe je nasazovat špióny všude tam, kde Spojené státy nemají operativní základnu. Typickým příkladem je Severní Korea, se kterou USA nemají diplomatické vztahy. Tudíž v Pchjongjangu není žádná ambasáda, která by mohla sloužit jako základna pro pracovníky tajných služeb. Soukromí špióni by teoreticky právě v tomto případě mohli plnit roli očí a uší americké vlády. Dozajista by mohli dodávat nedocenitelné informace, které Spojené státy jinak prostě nedokáží získávat.

Vzhledem k tomuto typu nasazení by ale špióni potřebovali pověstné povolení zabíjet. A právě tady je podle kritiků celého plánu skrytá otrávená návnada. Třeba publicista Matthew Cole poznamenal, že „vzhledem k tomu, jak nevyzpytatelné je celé Trumpovo okolí, nikdo nemůže zaručit, že tato soukromá armáda bude využívána výlučně v zájmu Ameriky.”

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek