Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump kárá spojence v Evropě, doma mezitím utrpěl další ránu. „Protimuslimský“ dekret zůstane zmrazený

Trump kárá spojence v Evropě, doma mezitím utrpěl další ránu. „Protimuslimský“ dekret zůstane zmrazený

Federální odvolací soud v americkém Richmondu ponechal pozastavený kontroverzní exekutivní výnos prezident Donalda Trumpa, který zakazoval lidem ze šesti převážně muslimských zemí vstup do USA. Soudci v poměru 10:3 rozhodli, že Trump nemá absolutní kontrolu nad tím, kdo do země vstupuje, a jeho plán nemá takový význam pro bezpečnost Američanů, jak Bílý dům tvrdí. Pro Trumpovu administrativu se jedná o další citelnou prohru v klíčovém tématu. Prezidenta zpráva zastihla v zahraničí, účastní se poprvé summitu NATO v Bruselu.

Odvolací soud v Richmondu se sporem začal zabývat na začátku května. Posuzoval rozhodnutí soudu v Marylandu, který platnost Trumpova dekretu pozastavil na 90 dnů.

Obdobné rozhodnutí teď čeká i odvolací soud v Seattlu, jehož tříčlenný senát se má vyslovit k březnovému blokačnímu verdiktu soudu z havajského Honolulu, který pod odvolací soud v Seattlu územně spadá.

Trump v nové verzi výnosu dočasně zakázal občanům Íránu, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu vstup na území USA. Spor se vede hlavně o to, jakými argumenty vláda USA restriktivní opatření zdůvodňuje.

Odpůrci zákazu odkazují na předvolební hesla a výroky Donalda Trumpa, v nichž budoucí prezident tvrdě útočil na muslimy. To údajně dokazuje, že motivem zákazu byla náboženská nesnášenlivost.

Zastánci Trumpova rozhodnutí tvrdí, že zákaz není namířen proti muslimům, ale proti teroristům a státům, které je podporují. Země ze seznamu přitom s teroristickými útoky nemají vesměs nic společného, naopak jiné, odkud teroristé prokazatelně přicházejí a kde mají USA obchodní zájmy, na seznamu chybí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek