Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump má nového národního bezpečnostního poradce. Je jím renomovaný stratég McMaster

Trump má nového národního bezpečnostního poradce. Je jím renomovaný stratég McMaster

Americký prezident Donald Trump si vybral nového národního bezpečnostního poradce. Je jím generálporučík Herbert Raymond McMaster. Nahradí Michaela Flynna, který ve funkci vydržel pouhé čtyři týdny, když se mu osudnými staly kontakty s Ruskem a lhaní o nich. McMaster je respektovaný vojenský stratég. 

"Jde o muže nesmírného talentu a nesmírných zkušeností," řekl Trump ve svém resortu Mar-a-Lago v Palm Beach na Floridě, kde mluvil s různými kandidáty na národního bezpečnostního poradce. Tradičně jde o jednu z klíčových postav administrativy amerických prezidentů. 

Čtyřiapadesátiletý McMaster se zúčastnil amerických operací v Iráku a Afghánistánu. Během první americké války v Perském zálivu v roce 1991 byl kapitánem a získal si renomé, když devět tanků, kterým velel, díky odvážnému manévru překvapilo nepřítele a zničly 80 iráckýách tanků a dalších vozidel. 

Jeho předchůdce Flynn jednal s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku ještě před Trumpovou prezidentskou inaugurací. Flynn to nejdříve popřel, později ale uvedl, že o sankcích s velvyslancem mohl hovořit, ačkoli si to nyní nevybavuje. Trump pak požádal Flynna o rezignaci proto, že poradce jeho viceprezidentovi Miku Penceovi v rozhovoru na toto téma neřekl celou pravdu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek