Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump maže další pozůstatek Obamovy vlády. Likviduje prokurátory z jeho éry

Trump maže další pozůstatek Obamovy vlády. Likviduje prokurátory z jeho éry

Trumpova administrativa se rozhodla k rázným změnám mezi prokurátory. Krátce po tom, co ministr spravedlnosti Jeff Sessions vyzval desítky těch, kteří jsou spjatí s vládou Baracka Obamy, aby rezignovali, začaly padat vyhazovy. Odvolán byl jeden z nejvlivnějších státních zástupců, newyorský Preet Bharara. Informoval o tom The Washington Post.

Bharara odmítl uposlechnout výzvu ministra Sessionse, který na prokurátory apeloval a tlačil je k rezignaci. O pár hodin později ho tento vzdor stál místo.

„Nerezignoval jsem. Před pár okamžiky jsem byl vyhozen,“ uvedl prokurátor na twitteru. Washington Post poznamenává, že tlak Trumpovy administrativy míří na „zbývající“ státní zástupce z Obamových dob.

Obdobná výměna bývá podle deníku při střídání vlád obvyklá. Páteční výzva se týkala 46 státních zástupců, kteří ve funkci zůstávali. Někoho ale zaráží její ráznost a rychlá změna v přístupu. Tím spíš, že Bharara absolvoval před časem schůzku s Donaldem Trumpem, kde souhlasil s tím, že prezidentovi vyhoví a ve funkci zůstane.

Bharara měl podle Washington Post zásadní význam ve vyšetřování korupce, lidí spojených s mezinárodním terorismem a citlivých politických kauz.

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek