Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump může slavit. Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch jeho „protimuslimského“ výnosu

Trump může slavit. Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch jeho „protimuslimského“ výnosu

Nejvyšší soud USA umožnil vládě Donalda Trumpa částečně uplatňovat kritizovaný dekret, který dočasně zakazuje vstup do země občanům několika převážně muslimských zemí. Pro Trumpovu administrativu se po sérii porážek u odvolacích soudů jedná o významný úspěch. Celým dekretem se soud ještě bude znovu zabývat na podzim.

Soud dnes rozhodl, že zákazy se budou týkat pouze osob, které nemají v USA žádné kontakty. Těm, kdo mají kontakty buď s jednotlivci, nebo s organizacemi v USA, vstup povolen bude.

90denní zákaz vstupu se ve druhé verzi výnosu týkal občanů Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie a pozastavoval program přijímání uprchlíků.

720p 480p 360p 240p
USA a historie zákazů vstupu cizinců

Trumpův dekret i ve druhé mírnější verzi narazil a zabývaly se jím odvolací soudy, které ho ponechaly zmrazený v souladu s původním verdiktem justice. Podle kritiků nařízení nemělo takový význam pro národní bezpečnost, jak Bílý dům tvrdil, a označovali ho za diskriminační. Pře mezi soudy nižší instance a vládou ale neskončila a nejvyšší soud se bude dekretem v celém jeho znění zabývat na podzim.

Trump minulý týden prohlásil, že jakmile soud výnos uvolní, začnou stanovená pravidla platit do 72 hodin.

Podle administrativy má omezení imigrace poskytnout čas na přehodnocení procedury udělování víz osobám z vybraných zemí. Trump imigrační dekret vydal poprvé v lednu, kdy kromě šestice zemí, která se ocitla ve druhém znění, se omezující pravidla vztahovala i na Irák.