Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump na Twitteru vyhrožoval bývalému řediteli FBI, agenti se bojí zásahů do vyšetřování

Trump na Twitteru vyhrožoval bývalému řediteli FBI, agenti se bojí zásahů do vyšetřování

Odvolání šéfa FBI Jamese Comeyho dál budí rozruch. I přes ujištění prozatímního šéfa zpravodajské služby se někteří agenti bojí, že krok prezidenta Donalda Trumpa ohrozí vyšetřování kauz. Konkrétně sledovaného případu, ve kterém jde o podezření, že Trumpovo okolí udržovalo vazby s Ruskem. Prezident mezitím Comeymu hrozí na Twitteru.

Obavy vyšetřovatelů popsal server The Daily Beast, s nímž mluvili dva bývalí zaměstnanci FBI. Podle nich se agenti kontrarozvědky po Comeyho odchodu bojí, že vyšetřování ruského vlivu může být odsunuto na vedlejší kolej a oni sami budou přeřazeni na jinou práci.

Jejich pochyby podpořil v rozhovoru s televizí NBC i sám prezident. „Když jsem se rozhodl, řekl jsem si, že tahle záležitost s Ruskem je jen uměle vytvořenou kauzou, která má dát demokratům výmluvu, proč prohráli volby, které měli vyhrát,“ komentoval situaci Trump.

Hlava státu následně publikovala výhružný tweet směrem ke Comeymu. „Ať raději doufá, že nejsou žádné nahrávky naší konverzace před tím, než začal vynášet do médií,“ napsal Trump na sociální síti.

Podle bývalého vysoce postaveného zaměstnance FBI není pochyb, že vyšetřování bude rozmetáno. „Těžko si představit, že ho zastaví, ale rozhodně ho budou narušovat,“ tvrdí zdroj, který tak podpořil obavy z možných politických zásahů.

Prozatimní ředitel FBI Andrew McCabe před senátní komisí ujišťoval, že vyšetřování nic neohrozí. Jeho řeč však agenty příliš neuklidnila. Ve Washingtonu panuje shoda, že také McCabe svoji pozici brzy opustí.

A nejde jen o něj. V ohrožení je také zástupce ředitele David Bowdich, jenž hrál zásadní roli ve vyšetřování, které vedlo k rezignaci Trumpova bezpečnostního poradce Michaela Flynna. Trump chce navíc některé další zaměstnance nahradit jemu loajálními lidmi.

„Mohli by vyšetřování zpomalit, zabránit, aby se posouvalo kupředu, aby byli někteří lidé obviněni, nebo ho jakkoli jinak podvracet,“ domnívá se bývalý agent, který na případu ruského ovlivňování americké politiky pracoval. Faktem ale je, že skutečný dopad Comeyho odchodu ukáže až čas.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek