Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump nám vyhlásil válku, tvrdí KLDR. Kim chce sestřelovat americká letadla

Trump nám vyhlásil válku, tvrdí KLDR. Kim chce sestřelovat americká letadla

Severní Korea obvinila Spojené státy z vyhlášení války a uvedla, že si vyhrazuje právo sestřelovat americké vojenské letouny. Informovaly o tom světové agentury. Ze strany totalitní diktatury jde o další slovní stupňování napětí. Pentagon v pátek uvedl, že jeho bombardéry a stíhačky proletěly přímo u pobřeží KLDR, aby demonstrovaly sílu, a prezident Donald Trump v pondělí v rámci protiimigračních opatření zakázal Severokorejcům vstup do USA.

Poslední tah v nekonečné sérii slovních provokací učinil severokorejský ministr zahraničí. Promluvil v New Yorku v reakci na poslední kroky americké administrativy. Ta zakázala vstup do země občanům osmi států včetně KLDR.

Ministr uvedl, že si Severní Korea vyhrazuje právo sestřelit americké vojenské letouny. Vztahuje se to podle něj nejen na severokorejský vzdušný prostor. Podle zástupce diktatury to byly právě USA, kdo „vyhlásil“ válku, a svět by si to „měl dobře pamatovat“, uvedl ministr.

Washington ale fakticky žádnou válku nevyhlásil a jakkoli jsou výhrůžky znějící z Bílého domu závažné, stále se jedná jen o rétoriku. „Nevyhlásili jsme KLDR válku. Ta poznámka je absurdní,“ uvedla Trumpova mluvčí Sarah Sandersová. Naopak slibovaná vojenská akce severokorejských sil, navíc ještě mimo vzdušný prostor země, by byla bezprecedentním útokem.

Představitelé KLDR a USA opakovaně stupňují napětí vzájemnými hrozbami od chvíle, kdy totalitní režim začal s četnější frekvencí testovat balistické střely a provedl šestou jadernou zkoušku. Pchjongjang spolu s tím opakovaně hrozil útokem na americké území, na což Washington reaguje varováním, že jakýkoli podobný úder by předznamenal totální zničení KLDR.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek