Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump nás zavede do války, bojí se Američané. Konflikt očekává 55 procent z nich

Trump nás zavede do války, bojí se Američané. Konflikt očekává 55 procent z nich

Více než polovina Američanů se domnívá, že prezident Donald Trump dovede jejich zemi do války. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnil magazín The Economist ve spolupráci se společností YouGov. O výsledku informuje web časopisu Newsweek.

Američané měli odpovědět na otázku, jak pravděpodobné je, že Donald Trump přivede USA do války. Tazatelé jim dali na výběr z pěti možností. Válku mohli označit za velice pravděpodobnou, docela pravděpodobnou, docela nepravděpodobnou nebo velmi nepravděpodobnou. Pátou variantu, neutrální nevím, vybralo 18 procent respondentů.

První možnost zvolilo 26 procent dotázaných, u druhé byl počet lidí ještě o tři procentní body vyšší. Dohromady 55 procent lidí tedy považuje válečný konflikt pod Donaldem Trumpem za pravděpodobný. Opačný názor má celkem 27 procent respondentů. Jen 10 procent z nich považuje válku za velice nepravděpodobnou.

Tazatelé The Economist a YouGov sbírali data od 1500 osob mezi 27. a 30. květnem. Statistická odchylka činí 3,1 procenta.

Americkým obavám z války nahrávají i některé Trumpovy výroky a činy. V předvolební kampani sice prohlašoval, že by se USA neměly zapojovat do konfliktů, které nebudou zcela nezbytné, jeho činy jsou ale často jiné.

V dubnu Trump nařídil bombardovat základny syrského prezidenta Bašára Asada v reakci na jeho použití chemických zbraní. V rozhovoru pro agenturu Reuters následně řekl, že je možnost, že USA skončí ve „velké válce se Severní Koreou“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek