Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump nebude blokovat výpověď exšéfa FBI před Kongresem. Jde o údajné ruské zásahy do voleb

Trump nebude blokovat výpověď exšéfa FBI před Kongresem. Jde o údajné ruské zásahy do voleb

Americký prezident Donald Trump nebude blokovat svědeckou výpověď někdejšího ředitele Federálního vyšetřovacího úřadu (FBI) Jamese Comeyho před Kongresem, který objasňuje možné ruské zásahy do voleb v USA. Dnes to podle agentury Reuters oznámil Bílý dům. Comey bude hovořit před senátním výborem pro dohled nad tajnými službami ve čtvrtek.

„Ve snaze usnadnit rychlé a důsledné prošetření faktů senátním výborem pro tajné služby nevyužije prezident Trump exekutivní výsady k zablokování plánovaného svědectví Jamese Comeyho,“ uvedla prezidentova mluvčí Sarah Sandersová.

Takzvaná exekutivní výsada umožňuje prezidentovi zablokovat některé požadavky Kongresu. Podle Wikipedie není tato pravomoc přímo zmíněná v americké ústavě, nejvyšší soud nicméně výsadu označil za součást rozdělení moci v USA. Výsadu prezidenti čas od času používají, v několika málo případech tak učinili například Trumpův demokratický předchůdce Barack Obama, republikán George Bush mladší či demokrat Bill Clinton.

Analytici naznačují, že Comeyho výpověď může být značně výbušná. Podle médií hodlá Comey potvrdit, že na něj prezident vyvíjel nátlak, aby zastavil vyšetřování bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna, který odstoupil kvůli svým nejasným vazbám na Rusko.

Trump nečekaně Comeyho odvolal počátkem května. Prezident své rozhodnutí zdůvodnil tím, že v nyní již bývalého ředitele FBI ztratil důvěru a že ho chtěl zbavit funkce již delší dobu. Spekulace o tom, že odvolání souvisí s Flynnovým vyšetřováním, šéf Bílého domu odmítl.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek