Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump omezí zahraniční pomoc. O peníze nejspíše přijde Ukrajina, ale i Česko

Trump omezí zahraniční pomoc. O peníze nejspíše přijde Ukrajina, ale i Česko

Americký prezident Donald Trump plánuje snížit rozpočet amerického ministerstva zahraničí a Americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID) o 37 procent. S odvoláním na úřední zdroje blízké prezidentovi to dnes napsala tisková agentura AP. Agentura pro mezinárodní rozvoj finančně pomáhá i Ukrajině nebo Česku, dopad tak možná pocítí i Praha.

Podle zdrojů AP dopadnou úsporná opatření nejvíce na USAID, což se dalo i vzhledem k Trumpovým výrokům očekávat. Prezident si stěžoval, že USA utrácejí desítky miliard dolarů na rozvojovou pomoc v zahraničí, ačkoli dopravní komunikace v zemi zhusta chátrají. Peníze chce také použít už na avizované navýšení rozpočtu na obranu.

Agentura funguje od roku 1961, kdy ji založil prezident John F. Kennedy. Jejím smyslem je „podání pomocné ruky lidem v zámoří, bojujícím za lepší život, za účelem zotavení z katastrof, či těm, kteří se snaží žít ve svobodné a demokratické zemi." Zaměřuje se hlavně na poskytování ekonomické , rozvojové a humanitární pomoci. Působí v subsaharské Africe, Asii, na Blízkém východě,v Latinské Americe a Karibiku, Evropě a Eurasii. 

V Česku v roce 2015 přispívala hlavně na rozvoj jaderné energie a ochranu před konflikty. Celkem do Prahy poslala v přepočtu přes 137 milionů korun. Data za loňský rok zatím zveřejněná nebyla.

V nynějším fiskálním roce obdržela USAID na své projekty 50,1 miliardy dolarů, což je o něco více než jedno procento federálního rozpočtu. Zhruba o stejnou sumu chce Trump zvýšit armádní rozpočet.

Škrty v americké diplomacii a v rozvojové pomoci povedou velmi pravděpodobně ke snížení počtu zaměstnanců, včetně příslušníků ochrany diplomatických misí v zahraničí, uvedly zdroje citované AP.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek