Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump opět narazil. Jeho přepracovaný dekret neobstál u federálního soudce ve Wisconsinu

Trump opět narazil. Jeho přepracovaný dekret neobstál u federálního soudce ve Wisconsinu

Platnost nového protiimigračního výnosu amerického prezidenta Donalda Trumpa odmítl pozastavit stejný soudce, který se postavil proti původnímu dekretu. Informoval o tom dnes zpravodajský web BBC. Federální soudce ve washingtonském Seattlu James Robart ovšem odmítl pozastavit nový protiimigrační výnos z procedurálních důvodů a neposuzoval nový dokument jako takový. 

Washingtonský generální prokurátor žádal Robarta, aby soudní příkaz pozastavující platnost původního výnosu rozšířil i na nový dekret. Podle prokurátora se sice druhé nařízení týká menšího počtu lidí mířících do USA - nově například pomíjí majitele platných víz či trvalých pracovních povolení, jeho princip se ovšem nemění.

Americké ministerstvo spravedlnosti však upozornilo, že rozhodnutí o původním dekretu se na nový protiimigrační výnos vztahovat nemůže. O pozastavení platnosti druhého Trumpova protiimigračního dekretu již dříve požádaly u soudů americké státy Havaj, Oregon a New York. 

V pátek utrpěl přepracovaný protiimigrační dekret první právní neúspěch, když v americkém státě Wisconsin federální soudce William Conley rozhodl, že nařízení nelze uplatnit na dítě a manželku syrského uprchlíka, kterému již byl v USA udělen azyl. Tento uprchlík se od loňského roku snaží získat svolení americké vlády k tomu, aby za ním manželka a tříletá dcera přišly ze syrského Aleppa do Wisconsinu.

Nový protiimigrační dekret, který Trump podepsal 6. března, zakazuje na 90 dní vstup do USA občanům šesti většinově muslimských zemí. Týká se jen žadatelů o nová víza; držitelé platných víz budou moci nadále do Spojených států cestovat. Dekret se vztahuje na občany Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie. Oproti původním dekretu se omezení netýká Iráku. V praxi se má uplatňovat od 16. března. O havajské stížnosti chce federální soudce na Havaji rozhodnout 15. března.