Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump plánuje seškrtat rozpočet na humanitární programy OSN. Důsledky mohou být fatální

Trump plánuje seškrtat rozpočet na humanitární programy OSN. Důsledky mohou být fatální

Bílý dům se chystá o miliardu dolarů zredukovat rozpočet na mírové mise OSN a o další stovky milionů zkrátí rozpočet na programy OSN, keré pečují o děti v nouzi a nejchudší. Tvrdí to dva nezávislé diplomatické zdroje, které jsou s novým předběžným rozpočtem srozuměny. 

V New Yorku se bude 6. dubna konat Bezpečnostní koncil OSN, který se bude zabývat 16 mírovými misemi. Nikki Haley, zástupkyně Spojených států v OSN, bude argumentovat, že některé mírové mise jsou zastaralé a nepotřebné.

Tyto snahy dokládají to, že Trumpova administrativa bude redukovat rozpočet na mezinárodním poli, to stejné ale nechystá v oblasti domácí. Minulý týden vydala předběžný návrh rozpočtu, známý pod názvem štíhlý rozpočet, který o 28 procent zeštíhluje příspěvky USA pro mezinárodní organizace, píše Foreign Policy

Naopak finance ve výši 3,1 miliardy dolarů pro bezpečnostní pomoc Izraeli a rozpočet pro NATO zůstávají nedotčené. Což jen dokazuje, že nejvíce se dotkne šetření organizace OSN a dalších mezinárodních organizací – mezi nimi programy na boj proti globálnímu oteplování a různé reprodukční zdravotní služby.

Bílý dům oznámil, že tento návrh je v souladu s heslem Amerika na prvním místě. Vládní agentury loni přispěly zhruba 10,5 miliardami dolarů na programy OSN na očkování dětí, péči o uprchlíky, potravu pro hladovějící a kontrolu chemických, jaderných či biologických zbraní. Tyto programy pomáhají udržovat stabilitu ve světě.

Peníze, které ušetří chce USA použít na zvýšení nákladů na obranu a to o 54 miliard dolarů. Předběžný rozpočet „Amerika na prvním místě: Plán rozpočtu na udělání Ameriky znovu skvělou“ s některými programy nadále počítá – například s bojem proti některým vážným nemocem jako jsou HIV, tuberkulóza či malárie, jež uskutečňuje organizace Gavi, která očkuje ročně stovky milionů dětí. Financování jiných organizací, hlavně těch při OSN, bude zrušeno nebo výrazně zredukováno, protože neslouží americkým záměrům v mezinárodních otázkách.

USA budou trvat na tom, že sníží svůj běžný rozpočet pro OSN pod jeho současný mandát, jež je na úrovni 22 procent. Výsledkem ale může být, že Spojené státy budou muset přesvědčit i jiné země, aby rozpočet pro OSN zkrátily, jinak hrozí, že kvůli nedoplatkům ztratí hlas ve Valném shromáždění OSN.

Opatření Trumpovy administrativy se dotkne těch, kteří jsou ve světě v tragické situaci a to včetně 20 milionů lidí, které ohrožuje v současné době hladomor. Na námitky  Bílý dům odpovídá tvrdě:  „Tohle by přece nemělo nikoho, kdo sledoval kampaň, překvapit. Prezident řekl stokrát, že bude utrácet méně za lidi venku a více za lidi doma a to je přesně to, o čem celý ten rozpočet je." Dodává k tomu, že je rozpočet velmi pečlivě promyšlený. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek