Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump podepíše další kontroverzní dekret. Dotkne se i desítek Čechů

Trump podepíše další kontroverzní dekret. Dotkne se i desítek Čechů

Prezident USA Donald Trump v úterý podepíše exekutivní příkaz nazvaný ´Kupuj americké zboží, najímej Američany´, který je zaměřený na ochranu amerických podnikatelů a pracovních pozic. Přestože podpora domácích výrobců se obešla bez jitření emocí, část příkazu zabývající se imigrační politikou vyvolává rozsáhlé kontroverze. 

První část exekutivního příkazu, která se zaměřuje na preferenci amerického zboží, velké vášně neprovázejí. Příkaz jednoduše říká, že je třeba přijmout takovou politiku, v jejímž rámci vládní stavební a výrobní programy budou dávat přednost americkému zboží před zbožím a materiály zahraničními.

Mnohem větší kontroverze se však točí ohledně druhé části příkazu, která řeší politiku přidělování víz H1-B, tedy víz pro obsazování vysoce specializovaných pracovních pozic technologickými talenty. „Víza H-1B je vyžadováno od zaměstnance, který přijíždí do USA za účelem vykonávání práce v již předem sjednaném kvalifikovaném zaměstnání. Cizinec musí prokázat, že je držitelem bakalářského nebo vyššího akademického vzdělání v oboru, ve kterém chce získat povolení,“ uvádí americká ambasáda k těmto vízům, která do USA každoročně přivedou 85 tisíc cizinců, mezi nimi i desítky Čechů. V loňském roce si totiž podle konzulárního oddělení Velvyslanectví USA v Praze o tento typ víza zažádalo 57 Čechů. Z dat pro fiskální rok 2015 (rok končící 30. zářím) pak vyplývá, že vízum H-1B vlastnilo 406 Čechů.

Těchto víz využívají především technologické firmy jako je Facebook a Google, které jsou díky nim schopny obsadit místa talenty, kterých se v USA podle nich nedostává. Oponenti programu nicméně argumentují tím, že H-1B víza jsou jenom prostředkem jak do Států dostat levnou pracovní sílu. „Je to systém dovozu nízkonákladových zaměstnanců, kteří berou práci mladým vystudovaným Američanům,“ hřímal Donald Trump během své předvolební kampaně.

Přestože samotný text příkazu zatím není znám, podle nejmenovaných zdrojů přesune agendu na ministerstvo práce, ministerstvo vnitřní bezpečnosti a ministerstvo zahraničí. Ty následně přijdou se seznamem administrativních a legislativních reforem, které by údajné nadužívání víz omezily. „Prezident v této záležitosti nemusí zahrnout detailní postupy, jak budou věci prováděny, jen nastaví politiku a ta bude implementovaná skrze ministerstva,“ uvedl pro server Wired nejmenovaný vysoce postavený zaměstnanec Bílého domu.

Advokáti imigrantů tak sice doufají v nejlepší, ale počítají s nejhorším. „Zatím nic nenasvědčuje tomu, že tento příkaz celý program přidělování víz napraví místo toho, aby jej kompletně rozložil,“ stýská si Ali Nooraniová, výkonná ředitelka Národního imigračního fóra. „Doufáme nicméně, že administrativa ztíží život lidem, kteří systém zneužívají a zároveň pomůže přivést ty nejlepší a nejchytřejší, aby zde pracovali,“ doufá Nooraniová.

Server USA Today uvedl, že jiné typy víz, například sezónní H-2A, které využívá sám Donald Trump k najímání pracovní síly pro svůj resort Mar-a-Lago, zůstanou beze změny.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek