Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump podepsal imigrační výnos 2.0. Nevztahuje se na Irák, úřadům dává šanci se na něj připravit

Trump podepsal imigrační výnos 2.0. Nevztahuje se na Irák, úřadům dává šanci se na něj připravit

Donald Trump podepsal novou verzi kontroverzního imigračního výnosu, jako první o tom informoval deník The New York Times. Stalo se tak víc než měsíc po vydání prvního dekretu, který dočasně zakázal vstup lidem ze sedmi převážně muslimských zemí a způsobil chaos na amerických letištích. Jeho platnost později zastavily soudy.

0Trump původně sliboval, že nový výnos vyjde během několika dnů. Na konec na něj ale obyvatele USA i celého světa nechal čekat týdny, jeho podpis několikrát odložil. Nový dekret by měl podle zdrojů americké televize NBC vstoupit platnost 16. března, úřady tak zřejmě budou mít možnost se na něj dopředu připravit.

Čím se výnos liší od původního?

Nový dokument počítá s 90denním zákazem vstupu pro obyvatele šesti převážně muslimských zemí, z původního seznamu vypadne Irák. Ministerstvo zahraničí i Pentagon totiž opakovaně připomínaly, že Bagdád je důležitým spojencem v boji proti takzvanému Islámskému státu.

„Irák je významným spojencem v boji proti ISIS," zdůvodnil změnu na tiskové konferenci ministr zahraničí Rex Tillerson, který použil jednu ze zkratek teroristické organizace Islámský stát. Americké úřady podle něho zajistí spolu s iráckou vládou opatření, která zabrání cestovat do USA "lidem s kriminálními či teroristickými úmysly".

Na občany Íránu, Somálska, Súdánu, Jemenu, Sýrie a Libye se bude omezení znovu vztahovat. 

Platit bude znovu také stopka pro všechny uprchlíky, deníku New York Times to řekl jeden z předních představitelů Trumpovy administrativy, který chtěl zachovat svou anonymitu. Do země během následujících 120 dnů nebudou moct vstoupit ani uprchlíci z válkou rozvrácené Sýrie, v původním dokumentu pro ně ale platil přísnější zákaz, který neuváděl žádné časové omezení.

Donald Trump považuje obyvatele zmíněných států za potenciální riziko a dekret má podle něho dát americkým úřadům čas na to, aby zavedly nový a přísnější způsob kontroly lidí cestujících do USA či ucházejících se zde o status uprchlíka. Prověrky uplatňované za éry svého předchůdce Baracka Obamy označil Trump za nedostačující.

Na držitele zelených karet se dekret nevztahuje.

Bude se opakovat soudní bitva?

Je to možné. Trumpově administrativě ale může pomoci delší doba na implementaci výnosu. První zákaz vešel v platnost okamžikem prezidentova podpisu a právě to byla jedna z věcí, kterou mu soudci vyčítali. Letiště ani úřady se na něj neměly čas připravit, to by mělo být tentokrát jiné.

Soudci ale také oponovali tím, že lidé ze zemí na seznamu nezpůsobili na americké půdě teroristický útok, výnos proto označili za diskriminační. Tento argument můžou znovu přednést i v případě sporu okolo nového výnosu.

Navzdory změnám tento nebezpečný exekutivní příkaz naši bezpečnost snižuje, nikoli zvyšuje, je nepřátelsky laděný a neamerický," uvedl v prohlášení předseda demokratů v Senátu Chuck Schumer, podle něhož je krok namířený proti muslimům motivací pro teroristické organizace.

Představitelé ministerstva spravedlnosti, zahraničí a vnitřní bezpečnosti ještě před podpisem dekretu informovali, že FBI v tuto chvíli v souvislosti s možným domácím terorismem prověřuje 300 lidí, kteří do USA přijeli jako uprchlíci. Někteří z nich měli být ze šesti zemí, na které se vztahuje nový zákaz. Přesná čísla ale úřady nezveřejnily. 

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek