Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump prolomil další tabu. Zrušil mnohaletou tradici Bílého domu na počest muslimů

Trump prolomil další tabu. Zrušil mnohaletou tradici Bílého domu na počest muslimů

Americký prezident Donald Trump prolomil další tabu a rozhodl se nepokračovat v tradici, které se drželi jeho předchůdci v úřadě: Bill Clinton, George Bush i Barack Obama. Na konci muslimského postního měsíce ramadán totiž odmítl uspořádat tradiční iftar večeři. 

Začalo to v roce 1805 Thomasem Jeffersonem, který během islámského postního měsíce hostil tuniského velvyslance. Na tuto událost pak později navázala první dáma Hillary Clintonová, která v roce 1996 hostila recepci při konci ramadánu, od roku 1999 se pak tato událost stala v Bílém domě úspěšnou tradicí. Dokud ji nyní Donald Trump nezrušil.

Tradice vznikla za prezidentství Billa Clintona a udržela se i za republikána George Bushe, navzdory útokům na newyorské obchodní centrum WTO a následný vzestup islamismu. Předešlý prezident Barack Obama hostil večeři iftar každý pravidelně od roku 2009, nicméně nyní je tomuto rituálu v Bílém domě nejspíš konec.

Prezident Donald Trump totiž pouze vydal oznámení, které však na rozdíl od svých jiných myšlenek či glos neměl potřebu sdílet ani na sociálních sítích. „Nyní, když muslimové slaví konec postního měsíce, pokračují v tradici pomoci bližnímu a sdílení pokrmu s lidmi po celém světě. Během tohoto svátku si připomínáme důležitost odpuštění, soucitu a dobré vůle v našem životě,“ uvádí prohlášení, které Donald Trump podepsal i s manželkou Melanií.

Trump je i se svojí administrativou často obviňován z islamofobie. Jeho exekutivní příkazy o zákazu vstupu muslimů do USA sice soudy odmítly, nicméně Nejvyšší soud nyní zkoumá Trumpovo odvolání. V květnu rovněž protestovala proti Trumpově agresivní politice a rétorice vůči muslimům před jeho budovou Trump Tower asi stovka muslimských aktivistů.