Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump razantně přitvrdil ve válce s médii. Novinářům z New York Times a CNN zakázal vstup na brífink

Trump razantně přitvrdil ve válce s médii. Novinářům z New York Times a CNN zakázal vstup na brífink

Donald Trump je svými příkrými výroky na adresu médií vyhlášený. Teď ale slova postupně začínají nahrazovat činy. Na tiskovou konferenci v Bílém domě dnes nesměli vstoupit novináři z listu New York Times, televizí BBC, CNN a serveru Politico. Donald Trump pak také reportéry vyzval, aby nikdy nepoužívaly anonymní zdroje.

Asistenti tiskového mluvčího Bílého domu Seana Spicera podle listu New York Times dovolili účast na dnešní konferenci jen vybrané skupině novinářu. Ti byli podle ofiální verze Trumpovy administrativy předem schválení. 

Brífink Seana Spicera si tak mohli poslechnout například novináři ze serveru Breitbart News, One America News News Network a The Washington Times, kteří mají více konzervativní zaměření. Dovnitř se dále dostali také reportéři ABC, CBS, Wall Street Journal, Bloomberg a Fox News. Zástupci časopisu Time a agentury ze solidarity k zakázaným médiím účast odmítli.

 

„Nic takového se během naší dlouhé historie informování o různých administrativách různých stran v Bílém domě nestalo," uvedl výkonný ředitel New York Times Dean Baquet. „Silně protestujeme proti stopce pro New York Times a další média. Svobodný přístup médií k transparentní vládě je pro veřejnost klíčový."

Proti netradičnímu kroku médií už se vyjádřila i Asociace korespondentů Bílého domu, která vyzvala novináře, jež se brífinku zúčastnili, aby se o své informace s ostatními reportéry podělili. 

Proti novinářům se dnes znovu přímo vyjádřil i prezident Trump, když je na shromáždění konzervativních aktivistů obvinil z šíření vylhaných zpráv. Zároveň prohlásil, že novináři by neměli mít právo využívat anonymních zdrojů. 

„Jsem proti lidem, kteří si vymýšlejí příběhy a zdroje. Nemělo by se jim povolovat, aby citovali zdroje bez uvedení jmen. Jména by tam měla být, žádné zdroje (bez jmen) už nechceme," uvedl Trump. 

Krátce před projevem nového šéfa Bílého domu se podle agentury AP konala tisková konference se členy Trumpova vládního štábu, kteří novinářům sdělovali informace pod podmínkou anonymity.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek