Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump se bije za americké právo nosit u sebe zbraň. Přísnější pravidla navzdory útokům neplánuje

Trump se bije za americké právo nosit u sebe zbraň. Přísnější pravidla navzdory útokům neplánuje

Americký prezident Donald Trump dnes na výroční konferenci Národní asociace držitelů zbraní (NRA) v Atlantě ujistil tuto vlivnou zbraňovou lobby o jeho bezvýhradné podpoře. S odkazem na druhý dodatek ústavy Spojených států, který zaručuje právo vlastnit a nosit zbraň řekl, že bude chránit svobody Američanů.

„Jste mými přáteli, to mi můžete věřit," citovala Trumpa agentura DPA. „Vy jste se postavili za mě a já se postavím za vás," uvedl s odkazem na svou prezidentskou kampaň, ve které ho proti demokratické kandidátce Hillary Clintonové NRA podpořila. Trump také dodal, že mocná organizace má nyní v Bílém domě skutečného přítele a že osm let útoků proti druhému ústavnímu dodatku skončilo.

Bývalý demokratický prezident Barack Obama a také Trumpova volební sokyně Clintonová volali po regulaci střelných zbraní. Zdůvodňovali to mimo jiné střeleckými incidenty v amerických školách či vysokým počtem násilných činů spáchaných střelnými zbraněmi.

Trump je prvním úřadujícím prezidentem USA od dob Ronalda Reagana, který se takovéto konference NRA zúčastnil. Reagan tak učinil v roce 1983, připomněla AP.