Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump se skoro dvakrát týdně prohání po golfových hřištích. Je to v zájmu státu, hájí Bílý dům milionové náklady

Trump se skoro dvakrát týdně prohání po golfových hřištích. Je to v zájmu státu, hájí Bílý dům milionové náklady

Americký prezident Donald Trump golf miluje. Není tajemství, že je to jeho koníček a vášeň. Tvrdí, že při tom odpočívá i prosazuje svou prezidentskou agendu. Mnozí Američané to však vidí jinak a s tím, jak se uzavírá první rok nového prezidenta ve funkci, mu vystavili účet. Novináři zjistili, že bývalý realitní magnát navštívil loni golfové resorty minimálně 91krát, což daňové poplatníky stojí desítky milionů dolarů. Bílý dům ale zarytě tvrdí, že jsou to dobře vynaložené peníze.

Podle zpravodajů z Bílého domu je jasné, že Trump loni v prezidentské funkci navštívil golfové resorty alespoň 91krát, samotné hry se účastnil minimálně v 75 případech. Američané se nyní ptají, jak jim Trumpova kratochvíle, která je stojí desítky milionů dolarů, pomáhá.

„Prezident si během golfu vypěstoval hlubší a lepší vztahy se členy Kongresu, což mu následně pomohlo prosadit jeho agendu – ať již jde o daňovou reformu či daňové úlevy,“ uvedla na přímý dotaz prezidentova mluvčí Sarah Huckabeeová.

Trump přitom během předvolební kampaně kritizoval svého předchůdce Baracka Obamu za to, že sám trávil na greenu příliš mnoho času. Sám jej však nyní v návštěvách resortů hravě překonal – dokonce trojnásobně.

Kromě amerických politiků vyrazil Trump na partičku gentlemanské hry například s profesionálními hráči Tigerem Woodsem a Rorym Mcllroyem nebo s japonským premiérem Šinzó Abem.

Každá taková návštěva golfového resortu přitom stojí americké daňové poplatníky nemalé peníze. Musejí uhradit dopravu prezidenta na místo i náklady na jeho ochranu. Mezi další položky pak patří třeba i pronájem golfových vozíků americkou tajnou službou, zapůjčení přenosných toalet pro agenty, nebo ochrana pobřeží. Celkový účet za Trumpovu golfovou vášeň se tak odhaduje na desítky milionů dolarů.

Donald Trump přitom většinou hraje na svých hřištích, skrze svou firmu Trump Organisation totiž vlastní sedmnáct golfových resortů. Dvanáct z nich se nachází v USA, dva jsou v Dubaji, dva ve Skotsku a jeden v Indonésii.