Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump šetří na zdravotnictví. Třiadvacet milionů Američanů nebude mít na doktora, ukázala analýza

Trump šetří na zdravotnictví. Třiadvacet milionů Američanů nebude mít na doktora, ukázala analýza

Zdravotní reforma navrhovaná republikány výměnou za Obamacare připraví 23 milionů Američanů o zdravotní pojištění a mnoha dalším zvýší poplatky na hranici únosnosti. Vyplývá to z analýzy nezávislého Kongresového rozpočtového úřadu (CBO), o níž dnes informovala agentura AP. Republikáni nedávno ve Sněmovně reprezentantů prosadili koncept nového zdravotního pojištění, který má nahradit systém bývalého prezidenta Baracka Obamy.

Průměrné poplatky zdravotního pojištění se podle republikánského návrhu skutečně sníží, bude to ale z velké části spojeno s omezením poskytovaných zdravotních služeb, uvádí analýza. V některých regionech USA se vážně nemocným pacientům poplatky výrazně zvýší a mnozí z nich si pojištění nebudou moci dovolit.

O pojištění přijdou senioři s nízkými příjmy. Během příštích deseti let ztratí v důsledku škrtů státní podporu 14 milionu lidí využívajících dnes výhody programu Medicaid, jehož účelem je zajistit lékařskou péči chudým. Státní pokladna díky úsporám během deseti let získá 119 miliard dolarů.

Podle demokratických zákonodárců zpráva CBO potvrzuje, že likvidace programu Obamacare zavedeného v roce 2010 bude pro americké pojištěnce zničující. Navrhované změny Sněmovna reprezentantů těsně schválila před třemi týdny, nyní republikánský návrh čeká komplikovaný schvalovací proces v Senátu.

„Trumpcare bude pro americký pojistný systém rakovinou,“ řekl ve středu vůdce senátní demokratické menšiny Chuck Schumer.

Opačný názor má většina republikánských poslanců, kteří zprávu CBO označili za nepřesnou. Kritizoval ji i Bílý dům a ministr zdravotnictví Tom Price. „Pokud jde o výši pojistného a pokrytí klientů, je analýza CBO chybná,“ řekl Price novinářům.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek