Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump si vybral vrchního špiona. Exsenátora, kterému zakázali vstup do Ruska

Trump si vybral vrchního špiona. Exsenátora, kterému zakázali vstup do Ruska

Konzervativní republikán ze státu Indiana Dan Coats ve funkci ředitele amerických tajných služeb vystřídá Jamese Clappera. Ten k 20. lednu, kdy se Donald Trump chopí funkce, podal rezignaci. Ve čtvrtek se Clapper v Kongresu symbolicky loučil, když vysvětloval obvinění Ruska z hackerských útoků před listopadovými volbami.

Coats má s prostředím tajných služeb a mezinárodních vztahů zkušenosti. 73letý republikán v minulosti působil na klíčovém diplomatickém postu jako velvyslanec USA v Německu. Kariéru dělal ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu, kde byl členem komise, pod kterou zpravodajské služby spadají. Jeho mandát skončil v úterý, kdy se funkce ujali noví kongresmani.

Coats je zajímavou volbou vzhledem ke své minulosti. Je jedním ze senátorů, na které v roce 2014 dolehly sankce uvalené Ruskem v reakci na americké postihy. Bylo to období, kdy obě země byly v nejhlubším sporu kvůli ruské anexi Krymu. Moskva Coatsovi zakázala vstup do země, což on sám komentoval s nadhledem a humorem. „Ačkoli jsem zklamaný, že nebudu moct na letní prázdniny na Sibiř, je mi ctí být na tomto seznamu,“ uvedl například.

Teď je Krym pro Američany skoro mrtvé téma a vztahy s Ruskem ovládla nařčení kvůli hackerským útokům před prezidentskými volbami. Donald Trump tato obvinění zlehčuje a opakovaně zpochybňuje zjištění tajných služeb. Moskva je rovnou odmítá a vyčkává na Trumpův nástup do úřadu s vidinou zmírnění nebo rovnou zrušení postihů, které na ně uvalila Obamova administrativa.

James Clapper
Generál letectva ve výslužbě byl do funkce jmenován v roce 2010. Předtím působil jako náměstek ministra obrany zodpovědný za rozvědku. Obama Clappera označil za jednoho z nejzkušenějších zpravodajských profesionálů v USA.

Dosavadní šéf tajných služeb James Clapper teď krátce před odchodem z funkce celou aféru vysvětloval před senátní komisi spolu se šéfem NSA a náměstkem ministra obrany. Ruské aktivity podle nich byly mnohem širší a nešlo jen o hacking. Moskva prý navíc měla hned několik motivů a nejednalo se jí jen o prezidentské volby.

V prosincové zprávě, která aktivity hackerů mapuje, se mluví o dvojici skupin, která v měsících před volbami cílila na Demokratickou stranu a skrze podvodné emaily se snažila získat přístupové údaje s cílem dostat se k informacím, které by bylo možné využít proti Hillary Clintonové.

Donald Trump slíbil celou záležitost komentovat v pátek, kdy by měl od tajných služeb získat další informace.

Ředitel národních zpravodajských služeb je hlavním bezpečnostním poradcem amerického prezidenta a jeho úkolem je koordinace amerického civilního a vojenského špionážního aparátu. Kandidáty na tuto funkci vybírá přímo prezident, schválení personálního obsazení stejně jako u ministerských nominací však podléhá Senátu.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek