Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump uletěl problémům. Vyrazil na první zahraniční cestu do Saúdské Arábie, i když ji dřív kritizoval

Trump uletěl problémům. Vyrazil na první zahraniční cestu do Saúdské Arábie, i když ji dřív kritizoval

V kampani se do Saúdské Arábie opíral, co to šlo. Obvinil ji i z podílu na útocích 11. září 2001. Teď americký prezident Donald Trump vyrazil na svoji první zahraniční cestu. Proti všem zvykům ji začne právě v Saúdské Arábii.

Saúdové sice patří mezi hlavní americké spojence v regionu, první zahraniční cesta nového prezidenta USA k nim ale jindy nevede. Už od dob Ronalda Raegana míří nejdříve do sousedních zemí - Kanady nebo Mexika.

Trump ale dokazuje, že je nepředvídatelný snad v každém ohledu. „Kdo shodil World Trade Center? Nebyli to Iráčané, byli to Saúdové,“ pronášel ještě jako kandidát během kampaně, když tvrdil, že má důkazy, které dokazují zapojení Saúdské Arábie do útoků z 11. září 2001.

Pojítko jménem Írán

Animozity byly oboustranné. Člen saúdskoarabské královské rodiny Alwaleed bin Talal se proti Trumpovi ohradil na Twitteru, dokonce ho v minulosti vyzýval, aby se o post neucházel. Dostalo se mu odpovědi, že chce ovládat USA prostřednictvím peněz svého otce. Přesto teď do jeho země prezident míří na první státní návštěvu.

„Je potřeba vnímat cestu v kontextu toho, že navštíví zemi muslimskou, zemi židovskou i zemi křesťanskou. V Saúdské Arábii chce podpořit svoji vizi, že by se islámské země měly spojit v boji proti radikálnímu islamismu,“ tvrdí pro INFO.CZ amerikanista z University of New York in Prague Jakub Lepš.

„Může to být signál, že spory a ostré výroky jsou zapomenuty."
Petr Kubálek, arabista

Cesta může sloužit také jako další krok k nápravě pošramocených vztahů. Hned po volbách se ukázalo, že rány, které kampaň zasadila, nejsou tak hluboké. I zmíněný princ prohlásil, že přeje Trumpovi hodně úspěchů v úřadu.

„Může to být signál, že spory a ostré výroky jsou zapomenuty. Zároveň je Saúdská Arábie pro Trumpa výhodnou destinací z hlediska obchodu, bezpečnosti a i geopolitiky, vzhledem k jeho vymezování vůči Íránu,“ komentuje pro INFO.CZ arabista Petr Kubálek.

Právě Trumpův postoj k Íránu, který je pro Saúdy úhlavním nepřítelem, pomohl udržet dobré vzájemné vztahy obou zemí. „Je velice odlišný od pohledu Baracka Obamy. Dokonce Trump řekl, že by chtěl revidovat jadernou dohodu s Íránem, což ale nemůže, protože je to smlouva mezi více státy,“ dodává Kubálek.

Antimuslimský prezident

A ještě jeden cíl Trump zřejmě sleduje. Pokud chce opravdu udržovat dobré vztahy se Saúdskou Arábií, musí radikálně zlepšit svůj obraz v očích tamních obyvatel. „Všechny vlády, ať už více či méně demokratické, jsou do jisté míry pod vlivem veřejného mínění,“ upozorňuje Lepš.

Nedávný průzkum vyšel z tohoto pohledu velice špatně, když ukázal, že 84 procent dotázaných vidí Trumpa jako antimuslimského prezidenta.

Nejen proto je prezidentovo okolí z první zahraniční cesty nervózní. Trump odjíždí v době, kdy se na něj doma valí jeden skandál za druhým. Jeho spolupracovníci mají strach, aby dlouhá pouť, během níž navštíví kromě Saúdské Arábie i Izrael, Itálii a Belgii, neskončila nějakým faux-pas.

Cesta bude katastrofa, tvrdí média

To by přitom nebylo výjimkou. Trapasy se nevyhnuly ani jeho předchůdcům. A Trump je navíc svolný k tomu dávat sliby, které později nemůže dodržet. „Opravdu doufejte, že se bude držet protokolu a provede vše, jak je naplánované. Celý svět ho bude sledovat,“ řekl serveru Mashable.com někdejšího poradce prezidenta George Bushe ml.

Právě Mashable už v titulku označil Trumpovu cestu za katastrofu. Upozorňuje, že proti původnímu plánu nenavštíví v Izraeli starobylou pevnost Masada jen proto, že mu tam UNESCO nedovolilo přistát helikoptérou.

A nechvalně se vyjadřují i další média. List The New York Times například tvrdí, že samotnému Trumpovi se na devítidenní cestu vůbec nechce a nejraději by zůstal v Bílém domě.