Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump: USA už netrvají na vzniku samostatného Palestinského státu

Trump: USA už netrvají na vzniku samostatného Palestinského státu

Americký prezident Donald Trump řekl, že Spojené státy už nebudou trvat na vzniku samostatného Palestinského státu jakou součásti dohody o míru mezi Izraelem a Palestinou. Při dnešním jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem tak naznačil výraznou změnu blízkovýchodní politiku USA, která platila od administrativy Billa Clintona. 

Vznik mírové dohody podle Trumpa záleží na obou znesvářených národech. USA o ní ale budou usilovat, do nové mírové iniciativy by se pak podle amerického prezidenta mohlo zapojit vícero zemí.

Podle Netanjahua je zdrojem vzájemného konfliktu s Palestinci jejich neustálé odmítání uznat Izrael v jakýchkoli hranicích. Na to Trump odvětil, že Palestinci se musí zbavit nenávisti, která je jim vštěpována od útlého věku, a že také budou muset uznat Izrael.

Americký prezident rovněž prohlásil, že Izraelci naopak budou muset prokázat jistou míru pružnosti v jednáních s Palestinci. Ten řekl, že prioritou je bezpečnost Izraele. Rovněž uvedl, že by uvítal, aby se do jednání o míru zapojili i arabští partneři.

Trump na tiskové konferenci označil vztahy USA a Izraele za nezničitelné, neboť jsou založeny na společných hodnotách jako svoboda a mír. Rovněž osočil OSN, že s Izraelem zachází velice nespravedlivě. OSN mimo jiné kritizuje izraelskou osadní politiku na palestinských územích. V této věci Trump Netanjahuovi doporučil, aby se v záležitosti osad "držel malinko zpátky".

Tématem konference byla i mezinárodní dohoda s Íránem o jeho jaderném vývoji. Trumpujednání označil za vůbec nejhorší, které kdy viděl, a přislíbil, že se zasadí o tom, aby Teherán jaderné zbraně neměl. Netanjahu Trumpův postoj k Teheránu uvítal. "Myslím, že dokážeme agresivitu a nebezpečí Íránu zvrátit," dodal.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek