Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump utekl před synovou aférou do Paříže. Mezi státníky je izolovaný, v Macronovi hledá spojence

Trump utekl před synovou aférou do Paříže. Mezi státníky je izolovaný, v Macronovi hledá spojence

Spojené státy a Francii mohou dělit občasné rozpory, nemohou ale narušit letité spojenectví zrozené v dobách americké revoluce. Na tiskové konferenci po jednání s prezidentem Emmanuelem Macronem to dnes prohlásil americký prezident Donald Trump.

Jednou ze sporných otázek je pařížská klimatická dohoda, od níž Spojené státy v červnu odstoupily, připustil Trump. USA podle něj nicméně "zůstanou lídrem" v ochraně klimatu. Pokud jde o pařížskou dohodu, "leccos se může stát, uvidí se, co to bude," poznamenal šéf Bílého domu bez dalšího vysvětlení.

Trump i Macron na tiskové konferenci potvrdili, že jedním z hlavních bodů jejich jednání byla syrská krize. Trump připomněl, že výsledkem jeho nedávného jednání s ruským vůdcem Vladimirem Putinem bylo příměří na jihu Sýrie, které dosud trvá.

Oznámil, že se jedná o další dohodě o zastavení palby v jiné oblasti země. Podle francouzského prezidenta budou Francie a USA spolupracovat na "cestovní mapě" pro obnovu poválečné Sýrie.

Macron také uvedl, že oba státy se dohody na společném postupu v boji proti kybernetické kriminalitě a internetové propagandě.

Trump se krátce zmínil o aféře kolem loňské schůzky svého nejstaršího syna s ruskou právničkou, která mu měla dodat ruské kompromitující dokumenty na Hillary Clintonovou, protikandidátku Trumpa v prezidentských volbách. Schůzka byla podle Trumpa krátká a nic nepřinesla. Většina lidí by se podle prezidenta chovala stejně, jako Donald junior.

.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek