Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump už teď myslí na znovuzvolení, na kampaň se mu zatím sešlo takřka půl miliardy

Trump už teď myslí na znovuzvolení, na kampaň se mu zatím sešlo takřka půl miliardy

Americký prezident Donald Trump se okamžitě po své loňské lednové inauguraci pustil do přípravy dalších voleb v listopadu 2020, v nichž chce usilovat o znovuzvolení. Podle agentury Reuters během loňského roku shromáždil na novou volební kampaň 22 milionů dolarů (téměř 450 milionů korun). Jeho počínání je podle expertů neobvyklé, protože úřadující prezidenti se kampaní za své znovuzvolení začínají zabývat obvykle až po druhém roce svého prvního mandátu.

Většinu finančních příspěvků loni podle Trumpových spolupracovníků poukázali drobní dárci, jejichž částky nepřevyšovaly sumu 200 dolarů (asi 4000 korun). „Nikdy v minulosti se žádnému prezidentovi nepodařilo v prvním roce v úřadu shromáždit tolik peněz, nikdy žádný prezident neměl tak velkou podporu drobných dárců, kteří ho neopouštějí,“ uvedla v prohlášení prezidentova snacha Lara Trumpová, která působí jako poradkyně jeho volebního štábu.

Trumpův předchůdce Barack Obama měl po prvním roce pobytu v Bílém domě na volebním kontě osm milionů dolarů. Podle Reuters ale nešlo o nové dary, nýbrž o přebytky z předešlé volební kampaně. Kampaň za své znovuzvolení zahájil Obama ve třetím roce svého prvního mandátu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek