Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump vyhodil šéfa FBI Comeyho. Nepravdivě vypovídal v kauze vyšetřování emailů Clintonové

Trump vyhodil šéfa FBI Comeyho. Nepravdivě vypovídal v kauze vyšetřování emailů Clintonové

Americký prezident Donald Trump dnes odvolal šéfa FBI Jamese Comeyho. Podle mluvčího Bílého domu tak učinil na základě doporučení ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse. Dřívě během dne se ukázalo, že uvedl nepravdy při výslechu ohledně emialové aféry Hillary Clintonové, o kterém demokratka tvrdí, že částečně mohlo za její prohru v listopadových prezidentských volbách. 

"Prezident přijal doporučení ministra spravedlnosti a jeho náměstka ohledně odvolání ředitelte FBI," řekl novinářům mluvčí Bílého domu Sean Spicer. Comey byl podle informací listu Washington Post o výpovědi informovaný krátce před tím, než se to dozvěděla média.  Výpověď je platná okamžitě.

FBI dnes informovala Kongres, že Comey minulý týden podal při slyšení v Právním výboru zavádějící informace ohledně vyšetřování emailové aféry Hillary Clintonové. Podle FBI bylo totiž senátorovi Anthony Weinerovi přesměrováno od jeho manželky a spolupracovnice Clintonové Humy Abedinové jen malé množství emailů. Comey při tom ve svém prohlášení tvrdil, že jich byly stovky a tisíce.

Comey při slyšení o jeho postupu v kauze Clintonové také řekl, že tyto přeposlané emaily byly přísně tajné, ani to ale podle ostatních zástupců FBi není pravda. Další vyšetřování Clintonové, které Comey oznámil krátce před listopadovými volbami (28. října 2016), podle některých demokratických politiků mohlo za její překvapivou prohru. Několikrát to uvedla jako jeden z možných důvodů i sama Clintonová. 

"Kdyby byly volby 27. října, byla bych teď vaší prezidentkou," řekla během rozhovoru, který s ní minulý týden natočila CNN. 

Comey při slyšení vyloučil, že by politika mohla činnost FBI ovlivnit. Při představě, že by svým jednáním ohrozil volební šance Demokratické strany, se mu prý dělá "lehce nevolno".

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek