Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump výrokem o p*deli světa způsobil diplomatický skandál. Snaží se ho žehlit, ale marně

Trump výrokem o p*deli světa způsobil diplomatický skandál. Snaží se ho žehlit, ale marně

 Americký prezident Donald Trump se ohradil proti zprávám, že na čtvrteční schůzce se senátory v Bílém domě použil na adresu přistěhovalců z karibských a afrických zemí vulgarismus. Uvedl to dnes na twitteru s tím, že použitá slova byla nicméně tvrdá.

„Slova, která jsem na setkání DACA (programu pro přistěhovalce, kteří do USA přišli jako děti) použil, byla tvrdá, ale takovýto slovník jsem nepoužil,“ napsal Trump s odkazem na výraz "shithole country", který podle médií vyslovil. Zmíněný vulgarismus je možné přeložit jako „prdel světa“ nebo jako špinavá díra.

Někteří účastníci čtvrteční schůzky ale trvají na tom, že právě takový výrok z úst prezidenta zazněl. Podle demokratického senátora Dicka Durbina ho Trump vyslovil dokonce několikrát. „Shithole bylo přesně to slovo, které prezident pronesl, a to opakovaně,“ řekl Durbin.

Karibský stát Haiti, kterému měl být podle amerických médií spolu s Afrikou Trumpův výrok určen, dnes vyjádřil šok a krajní pohoršení. Haitské ministerstvo zahraničí si povolalo amerického velvyslance a očekává vysvětlení.

Pobouřená reakce zaznívá i z Afriky a Latinské Ameriky, kde řada politiků a diplomatů podle agentury Reuters označila Trumpa za rasistu. Americký velvyslanec byl požádán o vysvětlení v Botswaně, šéf americké diplomatické mise v Panamě John Feeley na protest proti Trumpově chování rezignoval. Ministerstvu zahraničí USA podle Reuters vzkázal, že už není schopen prezidentovi sloužit.

Navzdory opakovanému vysvětlování a popírání si Trump vysloužil kritiku i na domácí scéně, a to jak od demokratů, tak od republikánů. „Je to pitomé, nezodpovědné a dětinské,“ konstatoval republikánský senátor z Idaha Mike Simpson. „Je prezidentem Spojených států, a takto se prezident nechová,“ dodal.

Vše o prezidentských volbách 2018 naleznete zde >>>

Republikánská senátorka Susan Collinsová označila slova prezidenta za nepatřičná a upozornila, že můžou zmařit diskuse o přistěhovalecké reformě, o níž nyní Kongres jedná.

Šéf Sněmovny reprezentantů, republikán Paul Ryan, označil slova prezidenta za nešťastná a podotkl, že ničemu nepomohou. Přistěhovalectví je podle něj „velkým příběhem Ameriky“ a přistěhovalci z Haiti obývající jeho rodný kraj jsou „skvělí občané“.

Trump se dnes v Bílém domě setkal s novináři při příležitosti podpisu prohlášení, které vzdává hold americkému bojovníkovi za práva černochů Martinu Lutheru Kingovi. Na dotaz reportérů ohledně údajných vulgárních výroků nereagoval.