Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump z úřadu nejspíš odstoupí sám, tvrdí bývalý poradce amerických prezidentů

Trump z úřadu nejspíš odstoupí sám, tvrdí bývalý poradce amerických prezidentů

Kdo by se snažil o impeachment, když je zde velká pravděpodobnost, že prezident USA Donald Trump na svou funkci rezignuje sám. Tvrdí to alespoň profesor práva prestižní americké Kolumbijské univerzity Philip Bobbitt, podle kterého Trump odstoupí ze své funkce kvůli ústavní krizi, kterou způsobil jeho syn Donald junior. Ten přiznal, že měl před poslední prezidentskou volbou styky s právničkou napojenou na Kreml, která mu nabízela kompromitující informace na protikandidátku jeho otce Hillary Clintonovou. 

„Nejpravděpodobnější možností, jak současná aféra ohledně ruských zásahů do prezidentských voleb skončí, je, že Donald Trump sám odstoupí, aby ochránil své děti před vyšetřováním,“ tvrdí Bobbitt pro list Evening Standard. „Jakékoliv jsou jeho politické cíle, tak ohledně jednoho cíle nikdy nepřipustil žádné pochyby – že chce založit politickou dynastii. A proto rezignace na prezidentský úřad, i když tato možnost nyní vypadá velmi vzdálená, je reálným scénářem, který by jeho děti ochránil před vězením a jeho samotného před dalším vyšetřováním,“ tvrdí vyhlášený právník s tituly z univerzit Yale, Harvard a Princeton ve svém novinovém komentáři.

Za současnou kauzou stojí Trumpův syn Donald junior, jenž sám od sebe přiznal schůzku s právničkou napojenou na Kreml, která mu nabízela kompromitující informace na Trumpovu prezidentskou protikandidátku Hillary Clintonovou. „Byla to krátká schůzka, myslím, že když se na to podíváme prakticky, tak by se jí zúčastnila většina lidí,“ hájil pak svého syna americký prezident. „Politika není nejhezčí věc na světě, ale takovéto jednání je tam naprostým standardem,“ dodal.

Kdo je kdo v Trumpově ruské aféře?Kdo je kdo v Trumpově ruské aféře?autor: INFO.CZ

Bobbitt uvedl, že Trumpova rezignace by byla nejlepším východiskem, jak by se prezident Trump mohl ze skandálu s údajnými zásahy Ruska do prezidentských voleb dostat.

 Dodal však, že pokud by byl Trump odvolán, stalo by se tak nejspíše na základě toho, že nabízel úplatek. „Když zvažoval, zda ponechá ve funkci šéfa FBI Jamese Comeyho, tak se prezident přiblížil k hraně výkladu Ústavy, když prohlásil, že o tom bude přemýšlet, a pak nadhodil téma ukončení vyšetřování ruských zásahů do amerických prezidentských voleb,“ napsal Bobbitt.

Profesor Bobbitt je synovec bývalého prezidenta Lyndona B. Johnsona a respektovaný ústavní právník. Od dob prezidentování svého strýce zastával funkci speciálního poradce pro všechny americké prezidenty kromě republikánů Richarda Nixona, George W. Bushe a nyní Donalda Trumpa.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek