Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump zablokoval vydávání víz. Občany sedmi zemí do USA nepustí

Trump zablokoval vydávání víz. Občany sedmi zemí do USA nepustí

Rodiny, podnikatelé, sportovci či turisté ze sedmi zemí Blízkého východu a Afriky musí své plány na cestu do USA přehodnotit. Americký prezident Donald Trump zablokoval víza tisícům lidí. Takřka všechny cesty z Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu do Spojených států se neuskuteční minimálně příštích 90 dnů.

Lidé ze jmenovaných zemí, kteří americká víza mají, ale v současnosti nepobývají na území Spojených států, se nemohou do země vrátit, píše New York Times.

„Můžeme přijmout pouze lidi, kteří podporují naši zemi a hluboce milují naše lidi,“ řekl Trump v pátek před tím, než rozhodnutí podepsal. Nařízení nemíří pouze na lidi, kteří se chtějí na nějakou dobu v USA usadit, ale i na běžné turisty či obchodníky.

Během devadesáti dnů bude americká administrativa posuzovat, zda dané země poskytují při žádosti o vízum u žadatelů dostatek informací. Trump chce mít tímto krokem jistotu, že eliminuje hrozbu terorismu. Pokud země nebudou spolupracovat, obyvatelé z těchto zemí budou mít zákaz vstupu na americkou půdu.

Země, kterých se nařízení týká, s reakcí zatím váhají. Podle Farshada Ghorbanpoura, který úzce spolupracuje s íránskou vládou, Trump testuje, zda se Írán přizpůsobí.

V případě Íránu by přísnější opatření mohlo být administrativně dost náročné, do USA cestuje ročně z Íránu totiž až 35 tisíc lidí. Írán je ve sdílení informací dost ostražitý, pokud by ovšem nařízení odmítl, způsobí to velké problémy početné íránské komunitě v USA, kterou logicky navštěvují často příbuzní.

Podle analytiků krok naznačuje, jakým směrem se budou ubírat vztahy Teheránu s Washingtonem. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek