Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump změnil Obamovu politiku o 180 stupňů, pociťují to především bezúhonní migranti

Trump změnil Obamovu politiku o 180 stupňů, pociťují to především bezúhonní migranti

Když Donald Trump hýřil sliby ve své předvolební kampani, nebyla podle mnohých jeho slova ničím jiným než pouhou vábničkou, která mu měla přitáhnout hlasy naivních Američanů. Chyba lávky. Přestože (krásná a vysoká) fyzická zeď na hranicích s Mexikem zatím nestojí, změna v americké imigrační politice je podle nejnovějších čísel už jasně patrná. Pod vlivem Trumpových exekutivních příkazů totiž Imigrační a celní úřad (ICE) otočil kormidlem o 180 stupňů, podle zprávy z tohoto týdne vyplývá, že spíše než na ty největší kriminálníky, kteří v zemi pobývají nelegálně se nyní zaměřil na migranty bez kriminální minulosti. Těch zadržel a vyhostil dvakrát více, než v loňském roce. 

Změna kurzu je podle zveřejněných čísel jasně patrná. Zatímco během vlády prezidenta Obamy se úřady zaměřovaly primárně na imigranty, kteří za sebou měli pestrou kriminální minulost, za Trumpa ICE cílí na opačnou skupinu lidí. Podle aktuálních dat v letošním fiskálním roce, který skončil v září, vzrostl počet zadržených těch nelegálních migrantů, kteří spáchali nějaký přestupek či nenásilný trestný čin o třicet procent. Počet zadržených a vyhoštěných migrantů, kteří měli čistý trestní rejstřík, se pak zdvojnásobil. Mimo to se proměnilo i to, kde byli migranti zatýkáni a deportováni, tvrdí server Mother Jones.

„Podle nových čísel úřadu ICE vidíme, že více – mnohem více – lidí je zatčeno a deportováno z amerického vnitrozemí,“ komentuje zprávu Randy Capps, výzkumný ředitel think-tanku Institut pro politickou migraci. Podíl zadržených ve vnitrozemí se letos zvýšil o devět procentních bodů na 36 procent, naopak počet nelegálních migrantů zadržených na hranici meziročně spadnul asi o čtvrtinu. Díky tomu se tak počet lidí celkově zadržených a vyhoštěných ICE snížil meziročně o šest procent. 

„Dříve byla běžná praxe taková, že do imigrační vazby se dostávali především lidé, u nichž se projevil nelegální pobyt až poté, co se dostali do konfliktu se zákonem. Americký imigrační úřad ale nyní v prosazování imigračního práva postupuje velmi agresivně, vykonává mnoho kontrol, při nichž lustruje obyvatele celých domovních bloků,“ komentoval změny imigračních pravidel pro INFO.CZ již dříve právník žijící v USA Matúš Varga.

To, že se snížil počet lidí zadržených na americké hranici, je pravděpodobně způsobené „odstrašujícím účinkem politiky úřadu ve vnitrozemí,“ tvrdí ICE. Jinými slovy – migranti jsou si vědomi výraznější snahy úřadů při potírání nelegální migrace, a proto se již ani na cestu nevydávají.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek