Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump zvažuje odvetu proti KLDR. Ve hře jsou tvrdé sankce i úplná izolace Severní Koreje

Trump zvažuje odvetu proti KLDR. Ve hře jsou tvrdé sankce i úplná izolace Severní Koreje

Donaldu Trumpovi došla trpělivost. Po sérii výhružek a raketových testů údajně začíná americký prezident reálně uvažovat o uvalení ještě tvrdších sankcí vůči KLDR. Ve hře je prý například ropné embargo, umístění severokorejských aerolinek na černou listinu, zadržování nákladních lodí či potrestání čínské banky za obchodování s Pchjongjangem. V rozhovoru s agenturou Reuters plánovaná opatření nastínil nejmenovaný americký činitel.

„Je plno věcí, které přicházejí v úvahu, a to až v podstatě k obchodní karanténě KLDR,“ uvedl americký představitel pod podmínkou zachování anonymity. Upřesnil, že Trumpova administrativa pracuje na celé škále tvrdých sankcí, které by následně byly uplatňovány v reakci na chování KLDR. Některá z odvetných opatření by vyhlásily Spojené státy samy, další by mohly spadat pod OSN.

USA již na poslední balistický raketový test KLDR zareagovaly tím, že do oblasti Korejského poloostrova vyslaly svaz vojenských plavidel v čele s letadlovou lodí. Pchjongjang to označil za vojenskou provokaci a pohrozil jaderným úderem.

Washington dal mezitím na vědomí, že by uvítal zapojení Číny do řešení severokorejské krize. Upozornil ale, že je připraven jednat i sám, pokud Peking nebude ochotný se k tvrdšímu postupu vůči KLDR připojit.

Čína je prakticky jediným spojencem Severní Koreje a hlavním poskytovatelem hospodářské pomoci této chudé zemi. V poslední době ale sílí rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy Pchjongjangu. Podle čínských médií ale prezident Si Ťin-pching apeluje na mírové řešení situace na Korejském poloostrově.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek