Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump zvažuje rozšíření seznamu teroristických skupin. Kdo jsou dva žhaví kandidáti?

Trump zvažuje rozšíření seznamu teroristických skupin. Kdo jsou dva žhaví kandidáti?

Americký seznam teroristických organizací by se mohl rozrůst o dva nové členy. Administrativa Donalda Trumpa by na něj mohla přidat Íránské revoluční gardy nebo Muslimské bratrstvo operující v Egyptě. O návrhu již jednaly některé agentury americké vlády. Tento krok by mohl zkomplikovat vztahy USA se zeměmi, kde zmíněné organizace mají vlivné postavení.

V praxi se pro mnohé nic moc nezmění: Lídři Íránských revolučních gard, které byly založeny v roce 1979 jako hlavní síla zajišťující íránskou bezpečnost, na listině teroristických organizací Spojených států figurují už dnes. Mnozí republikáni ale požadují, aby na seznamu byla i garda jako celek.

O možném označení Muslimského bratrstva za teroristickou organizaci informovala agentura Reuters. Bratrstvo je jedním z největších hnutí se znaky islámského fundamentalismu a krok Spojených států by pro něj nebyl ničím neznámým. Na černé listině teroristických organizací ho má zapsané například Rusko nebo Saúdská Arábie.

Podle odborníků by však zařazení íránské i egyptské islámské organizace na americký seznam vedlo k narušení vztahů USA s oběma zeměmi. Odborníci také varují, že by takový krok mohl zkomplikovat boj Spojených států se samozvaným Islámským státem v Iráku. Šíitské milice, které zde bojují proti sunnitským džihádistům, jsou totiž podporovány právě Íránem a jeho revoluční gardy těmto skupinám poskytují strategické rady a povely. 

Podle některých názorů by zahrnutí gard na teroristický seznam mohlo vyhrotit i vztahy Washingtonu s Teheránem v otázce íránské jaderné dohody, kterou Donald Trump už tak oslabuje. Írán by takový krok nejspíš nenechal bez odezvy. „Možná by nejednali rychle nebo otevřeně, ale je zde nebezpečí eskalace konfliktu,“ tvrdí zdroj citovaný agenturou Reuters.

Trump si v posledních dnech vyměnil řadu ostrých prohlášení s íránskými představiteli kvůli nedávnému testu balistické rakety. Spojené státy tvrdí, že tím země porušila podmínky a oficiálně ji diplomatickou cestou varovaly a uvalily nové sankce. Írán obvinění popírá.

Návrhy na zapsání Muslimského bratrstva a íránských gard na seznam teroristických organizací kritizuje i Rada pro americko-islámské vztahy. „Věříme, že to je jen kouřová clona k honu na čarodějnice, který ohrožuje občanská práva amerických muslimů,“ uvádí mluvčí rady Ibrahim Hooper. Zapsáním těchto organizací na černou listinu by podle jeho slov vedlo k „démonizování“ islámu a odnesli by to právě muslimové žijící ve Spojených státech.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek